Amerykański bank zwolnił pracowników, którzy udawali, że pracują

Pandemia być może uwolniła nas od tyranii pięciodniowego tygodniowego harmonogramu pracy w biurze. Jednak ucisk amerykańskiej kultury pracy okazuje się trudniejszy do zrzucenia – pisze CNN, informując, że bank Wells Fargo zwolnił kilkanaście osób, które podczas pandemii udawały, że pracują. Tak twierdzą ich szefowie.

Aktualizacja: 15.06.2024 09:18 Publikacja: 15.06.2024 09:06

Wells Fargo poinformowało, że zwolniło ponad tuzin pracowników za „symulowanie aktywności klawiatury

Wells Fargo poinformowało, że zwolniło ponad tuzin pracowników za „symulowanie aktywności klawiatury”

Foto: Adobe Stock

Wells Fargo poinformowało, że zwolniło ponad tuzin pracowników za „symulowanie aktywności klawiatury” o czym jako pierwszy poinformował Bloomberg. Osoby te zostały zwolnione, ponieważ stwarzały „wrażenie aktywnej pracy”. Innymi słowy, udawali pracę, być może za pomocą rodzaju myszki, którą można kupić online za 20 dolarów. Te urządzenia — które utrzymują ekran aktywny i przesuwają kursor w przekonująco losowy sposób — zyskały popularność na początku pandemii.

Czytaj więcej

Bank wypłaci 1 mld dolarów akcjonariuszom za ich oszukiwanie

Kiedy pracownicy nie siedzieli już razem w biurach ich szefowie nagle zaczęli się zastanawiać, czy ich zespoły faktycznie pracują, czy może się tylko obijają. Chociaż większość pracowników stwierdziła, że są bardziej produktywni w domu, wielu dyrektorów zaczęło używać „bossware” (narzędzie online do zdalnego monitorowania służbowego laptopa pracownika), aby monitorować ich pracę.

Pracownicy banku Wells Fargo zwolnił pracowników za udawanie pracy

Niektórzy pracownicy Wells Fargo, jak się wydaje, zostali złapani na tym, że tylko udawali, że pracują. Nie jest jasne, czy pracowali w domu, na plaży ani co robili zamiast pracować. Rzecznik banku odmówił podania szczegółów na temat zwolnień, mówiąc tylko, że „Wells Fargo wymaga od pracowników najwyższych standardów i nie toleruje nieetycznego zachowania”.

Czytaj więcej

Warren Buffett pozbył się niemal wszystkich akcji Wells Fargo

„Smutne jest to, że pracownicy czują potrzebę zakupu i używania takiej myszki” — uważa Ashley Herd, założycielka firmy szkoleniowej Manager Method. „To objaw znacznie większego problemu” – dodaje w rozmowie z CNN.

Wells Fargo usiłuje odbudować swoją nadwyrężoną markę

W przypadku Wells Fargo nieufność kierownictwa jest zrozumiała, biorąc pod uwagę historię banku. Od 2016 r. Wells wydał miliardy dolarów na ugody w sprawach cywilnych i karnych związanych z wieloletnim procederem, który doprowadził do otwarcia ponad 2 mln fałszywych kont bez zgody lub wiedzy klientów. Wszystko zaczęło się od tego, że kierownicy zaczęli wyznaczać nierealne cele sprzedażowe dla pracowników. W zeszłym roku były szef działu detalicznego banku został skazany na trzy lata w zawieszeniu, a były dyrektor generalny banku został wykluczony z branży. Od tego czasu Wells stara się zreformować wewnętrzną kulturę pracy, jednocześnie próbując naprawić swoją markę.

Czytaj więcej

Senatorka Elizabeth Warren chce, żeby Fed podzielił Wells Fargo

Łatwo więc zrozumieć, dlaczego chce mieć ścisły nadzór nad swoimi 200 000 pracownikami. Banki generalnie mają ścisłe kontrole urządzeń wydawanych w pracy, ale zwalnianie ludzi z powodu zmanipulowanej myszy może nie być najlepszym sposobem na budowanie kultury zaufania i integracji.

„Menedżerowie często zakładają najgorsze, gdy widzą, że ktoś jest nieobecny w biurze, więc szukają wszelkiego rodzaju danych, które pokażą, że tak faktycznie jest” — mówi Herd, dodając, że pracownicy zawsze będą szukać sposobu by zmylić szefów.

Banki
Czy UniCredit chce wrócić do gry na polskim rynku? Niekoniecznie
Banki
Tajwański bank wchodzi na Litwę. „Trampolina do Europy”
Banki
Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony
Banki
Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Banki
Santander BP zarobił w II kw. więcej niż oczekiwano. Ale najmniej od co najmniej roku