PKO BP poinformował w czwartek wieczorem w komunikacie, że Paweł Gruza z dniem 12 kwietnia zrezygnował z kierowania pracami zarządu PKO BP oraz ubiegania się o pełnienie funkcji prezesa zarządu.

Rada nadzorcza banku powołała Pawła Gruzę 10 sierpnia 2022 r. na stanowisko wiceprezesa zarządu banku na bieżącą wspólną kadencję zarządu, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r., a pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody, powołała go na stanowisko prezesa banku. Gruza zgody KNF nie otrzymał.

Czytaj więcej

Paweł Gruza rezygnuje z kierowania zarządem PKO BP

Według informacji Gazeta.pl zmiany to efekt gniewu Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS miał się wściec, że zarząd nie realizował poleceń rządu, m.in. w kwestii oprocentowania depozytów. Paweł Gruza był związany z obozem obecnego wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Natomiast ewentualny kandydat na stanowisko prezesa PKO BP – Dariusz Szwed jest ponoć „człowiekiem Mateusza Morawieckiego”.

Dariusz Szwed jest członkiem zarządu BGK od 2021 r. i według biogramu na stronie banku „ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym”. Od 2019 r. pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku. Jednocześnie był prezesem zarządu Alior TFI. Był członkiem kilku komitetów, w tym komitetu kredytowego. Wcześniej, od roku 1995 był związany z Santander Bank Polska, ostatnio jako dyrektor departamentu private banking. W Banku Gospodarstwa Krajowego nadzoruje realizację wewnętrznego filaru Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025.