"Zarząd PKO BP informuje, że 6 kwietnia 2023 r. Pan Paweł Gruza poinformował o rezygnacji ze skutkiem na koniec dnia 12 kwietnia 2023 r. z kierowania pracami Zarządu Banku oraz z ubiegania się o pełnienie funkcji Prezesa Zarządu Banku." - czytamy. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z uczestnictwa w składzie zarządu banku, ani z pełnienia funkcji wiceprezesa.

Szykuje się kolejna zmiana na stanowisku prezesa największego banku w Polsce. Piąta w ciągu dwóch lat. Były wiceminister finansów od sierpnia 2022 roku nie otrzymał zgody Komisji Nadzoru Finansowego na zostanie pełnoprawnym prezesem PKO BP. Nadal jest formalnie jest wiceprezesem PKO BP jedynie pełniącym obowiązki prezesa.

Czytaj więcej

Bank PKO BP znów straci prezesa. Stronnictwa walczą o posadę

Mówiło się, że nie dostał zgody dlatego, że KNF jest kontrolowany przez ludzi Mateusza Morawieckiego, a Paweł Gruza jest stronnikiem politycznych przeciwników premiera, czyli Jacka Sasina i Elżbiety Witek.

Zastąpić go może Robert Pietryszyn, który od niedawna jest szefem rady nadzorczej PKO BP. Potencjalnym kandydatem jest też Jerzy Kwieciński, obecny wiceprezes Pekao SA.