Bank PKO BP znów straci prezesa. Stronnictwa walczą o posadę

Będzie kolejna zmiana na stanowisku prezesa największego polskiego banku - PKO BP. RMF FM informuje, że w najbliższych dniach stanowisko ma stracić Paweł Gruza. To oznacza, że w ciągu dwóch lat największy polski bank będzie miał już piątego prezesa.

Publikacja: 29.03.2023 10:40

Paweł Gruza

Paweł Gruza

Foto: PAP/Paweł Supernak

Paweł Gruza, były wiceminister finansów, straci stanowisko, ponieważ od sierpnia 2022 roku nie otrzymał zgody Komisji Nadzoru Finansowego na zostanie pełnoprawnym prezesem PKO BP. Nadal jest formalnie jest wiceprezesem PKO BP jedynie pełniącym obowiązki prezesa.

Czytaj więcej

Roszady we władzach PKO BP

Według RMF FM Gruza nie dostał zgody dlatego, że KNF jest kontrolowany przez ludzi Mateusza Morawieckiego, a Paweł Gruza jest stronnikiem politycznych przeciwników premiera, czyli Jacka Sasina i Elżbiety Witek.

Gruzę zastąpić może np. Robert Pietryszyn, który od kilku dni jest szefem rady nadzorczej PKO BP. Pietryszyn to człowiek byłego rzecznika PiS Adama Hofmana. Kandydatem na szefa największego polskiego banku jest też Jerzy Kwieciński, obecny wiceprezes Pekao SA.

PKO BP nie ma szczęścia do prezesów. W ostatnich dwóch latach jego prezesami byli ludzie premiera - Zbigniew Jagiełło i Jan Emeryk Rościszewski, a potem kojarzona z Beatą Szydło - Iwona Duda, a teraz bliższy Jackowi Sasinowi - Paweł Gruza.

Według informacji tygodnika „Polityka” o stanowisko prezesa banku walczy środowisko Adama Hofmana, dawnego rzecznika PiS. W fotelu prezesa PKO PB może zasiąść Robert Pietryszyn, przyjaciel Adama Hofmana. Podobno były rozmowy na ten temat na Nowogrodzkiej i ma szansę – twierdzi tygodnik powołując się na anonimowych informatorów.

Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji