Nie było ucieczki depozytów w strefie euro

Kryzys bankowy jak na razie miał w strefie euro bardzo ograniczoną skalę. Nie ma śladów dużego odpływu depozytów z banków Eurolandu.

Publikacja: 06.04.2023 03:00

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny

Foto: Bloomberg

Danych dotyczących depozytów w marcu, czyli w miesiącu największego nasilenia kryzysu bankowego, jeszcze nie ma. Ostatnie statystyki – dotyczące lutego – zostały opublikowane przez Europejski Bank Centralny 27 marca. Co prawda dotyczą one miesiąca poprzedzającego silną przecenę akcji wielu europejskich banków, ale dają pojęcie o sytuacji sektora bankowego w poszczególnych krajach Eurolandu.

Wynika z nich, że w lutym odpływ depozytów z banków zaobserwowano jedynie w czterech krajach: Włoszech, Hiszpanii, Finlandii oraz w Luksemburgu. Największy był on w Luksemburgu, gdzie wyniósł prawie 6 proc. rok do roku. We Włoszech sięgał zaledwie 1,7 proc.

Czytaj więcej

EBC podniósł stopy, bo… obawiał się paniki. Co dalej?

Jeszcze w lutym nie było więc żadnego sygnału świadczącego o tym, że banki ze strefy euro mierzą się z ucieczką depozytów na dużą skalę, podobną, jaka wcześniej dotknęła szwajcarski bank Credit Suisse (z Credit Suisse odpłynęły w czwartym kwartale depozyty warte ponad 100 mld franków).

Lutowy spadek depozytów w czterech krajach Eurolandu był też niewielki w porównaniu choćby z takimi okresami napięć, jak kryzys zadłużeniowy z pierwszej połowy zeszłej dekady (w lipcu 2011 r. z irlandzkich banków odpłynęło 11,1 proc. depozytów, a w lipcu 2015 r. z greckich uciekło aż 27,5 proc.).

Ponadto dużą część odpływu depozytów, do którego doszło w lutym 2023 r., da się wytłumaczyć wykorzystywaniem przez właścicieli kont części oszczędności na sfinansowanie wydatków konsumenckich.

Czytaj więcej

Szczyt inflacji jest już za strefą euro? Napływ dobrych danych

„Gospodarstwa domowe we Włoszech, podobnie jak w innych krajach strefy euro, zgromadziły podczas pandemii nadmierne depozyty. Wówczas konsumpcja była ograniczona przez restrykcje covidowe. Wygląda na to, że większość tych nadmiernych depozytów stopniowo topniała od kwietnia zeszłego roku” – piszą analitycy Bloomberg Economics.

O braku paniki w sektorze bankowym świadczyły też dane z systemu Target2, obsługującego płatności pomiędzy krajami Eurosystemu. Zobowiązania Włoch w ramach systemu Target2 spadły bowiem w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 r. o 31,5 mld euro.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne