KPMG zatwierdził księgi SVB dwa tygodnie przed jego upadkiem

Firma audytorska KPMG LLP dała pozytywną ocenę jej księgom i banku Silicon Valey Bank zaledwie 14 dni przed ogłoszeniem przez SVB upadłości – pisze dziennik „The Wall Street Journal”. Signature bank upadł 11 dni po kontroli audytorów.

Publikacja: 14.03.2023 12:47

KPMG zatwierdził księgi SVB dwa tygodnie przed jego upadkiem

Foto: Bloomberg

KPMG musi teraz odpowiedzieć na wiele niewygodnych pytań dotyczących tego czy wiedziała o realnym stanie finansów banku. Według informacji WSJ audytorzy sprawdzali księgi właśnie w momencie, gdy SVB wpadał w tarapaty finansowe związane z odpływem klientów.

Kolejny bank, który był kontrolowany przez audytorów KPMG - Signature Bank upadł 11 dni po tym, jak firma księgowa podpisała się pod audytem.

Czytaj więcej

Czy upadek banku SVB może powtórzyć się w Europie?

To, co KPMG wiedziało o sytuacji finansowej obu banków i co przeoczyło, prawdopodobnie będzie przedmiotem kontroli regulacyjnej i procesów sądowych – pisze WSJ.

- Zdrowy rozsądek podpowiada, że audytor, który wydaje „czysty raport”, „świadectwo zdrowia”, na temat szesnastego co do wielkości banku w Stanach Zjednoczonych, który upada w ciągu dwóch tygodni bez żadnego ostrzeżenia, jest dla audytora kłopotem – skomentowała Lynn Turner, która był głównym księgowym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w latach 1998-2001. Dwa kluczowe fakty dla ustalenia, czy KPMG przeoczyła problemy banków, to kwestia, kiedy dokładnie wybuchła panika oraz kiedy kierownictwo banku i audytorzy KPMG dowiedzieli się o kryzysie.

Czytaj więcej

Rynkowy guru: Credit Suisse może być następnym bankrutem

O Silicon Valley Bank wiadomo, że odpływ depozytów przyspieszył w zeszłym miesiącu. Bank podał, że jego depozyty na koniec lutego były niższe niż przewidywał w styczniu.

Oba audyty banków dotyczyły 2022 r., więc audytorzy nie rewidowali ksiąg banków za okres, w którym wpadły one w kłopoty. Jednak audytorzy powinni zwracać uwagę na ryzyka, na jakie narażone są firmy, które kontrolują. Mają także poruszać ważne kwestie, które pojawiają się po zamknięciu ksiąg przez firmy, a przed zakończeniem kontroli – pisze WSJ.

Rzecznik KPMG odmówił komentarza na temat poszczególnych audytów, ze względu na poufność klienta. W oświadczeniu firma stwierdziła, że nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy, które mają miejsce po zakończeniu audytu.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
Banki
Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami