Od początku uruchomienia wakacji kredytowych w sierpniu 2022 r. do końca stycznia 2023 r. sięgnęło po nie ok. 1,876 mln osób, w odniesieniu do 1,1 mln umów o łącznej wartości 275 mld zł – wynika z danych przedstawionych ostatnio przez Biuro Informacji Kredytowej.
Oznacza to, że dotychczas skorzystało z nich ok. 56 proc. uprawnionych klientów reprezentujących 56 proc. uprawnionych kredytów (jeśli chodzi o wartość kredytów, odsetek ten sięga ok. 68 proc.).
Czytaj więcej
Programu wakacji kredytowych w obecnym, powszechnym kształcie nie należy kontynuować po 2023 r., a ewentualna pomoc powinna być "szyta na miarę" i kierowana tylko do osób potrzebujących – uważa dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej NBP, Olga Szczepańska.
Poziom partycypacji Polaków w tym rządowym programie pomocy kredytobiorcom, gdzie możliwe jest zawieszanie spłaty w sumie ośmiu rat kredytu (w latach 2022–2023), sukcesywnie rośnie, ale coraz wolniej. W pierwszym miesiącu zgłosiło się aż 44,5 proc. uprawnionych, po trzech miesiącach przybyło ich do 53 proc., ale po sześciu miesiącach już „tylko” do 56 proc.