Z definicji, powinno to wiązać się z nie pobieraniem opłat za otwarcie i prowadzenie konta. A co z pozostałymi kosztami? Tu bywa różnie, w niektórych bankach trzeba zapłacić za wydanie karty do konta, w innych za korzystanie z karty, niemal wszystkie pobierają opłatę za wypłatę z obcego bankomatu. To, jaki rzeczywiście poniesiemy koszt za korzystanie z codziennej bankowości, zależy od jej zakresu. Wybierając konto bankowe warto przejrzeć tabele opłat i prowizji by w pełni, także pod względem kosztowym, dostosować rachunek do swoich potrzeb.   

Wśród banków oferujących konta za 0 znajdują się tradycyjne polskie banki, a niedawno do tego grona dołączył Aion Bank z Kontem w planie Light. 

Zazwyczaj banki nie pobierają opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, jednak w większości pojawiają się np. opłaty za kartę w momencie gdy nie ma wyrobionej odpowiedniej aktywności minimalnej liczby transakcji kartą. Taka sytuacja występuje w BNP Paribas, ING Banku, mBank czy w Plus Banku. Aion Bank nie ma takich limitów i jest w pełni cyfrowy, czyli każdą transakcję można załatwić z aplikacji mobilnej na smartfonie.

Zazwyczaj banki nie pobierają opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, jednak w większości pojawiają się np. opłaty za kartę w momencie gdy nie ma wyrobionej odpowiedniej aktywności minimalnej liczby transakcji kartą. Aion Bank nie ma takich limitów i jest w pełni cyfrowy, czyli każdą transakcję można załatwić z aplikacji mobilnej na smartfonie.

Użytkowanie karty debetowej może wiązać się z dodatkowymi opłatami, które mogą zostać zniesiona po spełnieniu określonych warunków, np. zawarcie transakcji kartą w poprzednich miesiącach. Aion Bank nie ma miesięcznych limitów ale posiada jednorazową opłatę za wydanie karty, w wysokości 11,99 zł. Bank daje również dostęp do elektronicznych kart bez opłaty za wydanie ani użytkowanie. Z kart wirtualnych można skorzystać od razu po założeniu konta i dodać je do e-portfela w Apple Play lub Google Play. Karta działa jak karta tradycyjna, i dodatkowo jest bezpieczna dla środowiska.

Przelewy 

W większości banków darmowe są wszystkie polskie przelewy wykonane przez internet i w aplikacjach mobilnych. Aion Bank oferuje dodatkowo darmowe przelewy zagraniczne bez prowizji i dodatkowego spreadu. Koszt takiego przelewu w innych bankach może wynieść nawet 100 zł. 

Wypłaty gotówki 

Najczęstszym miejscem wypłat gotówki przez Polaków są nadal bankomaty. Przeważnie banki, które oferują konta za zero pobierają opłatę za wypłatę gotówki z obcego bankomatu – są to w zależności od banku określone kwoty rzędu 2,5-10 złoty lub stanowiące procent od transakcji. W Aion Banku bez opłat można wypłacić 900 zł miesięcznie w bankomatach - nie tylko w Polsce ale na całym świecie, a powyżej prowizja wynosi 2 proc. W ramach promocji na start bank udostępnia nielimitowane wypłaty na całym świecie do końca października, a osoby często wypłacające gotówkę mogą dokupić tę usługę za 9,99 zł/msc.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Wkrótce bankomaty odejdą do lamusa, coraz więcej z nich znika z ulic polskich miasta i miasteczek, ponieważ konsumenci coraz częściej używają płatności elektronicznych.

Pełna cyfrowość 

Konta za 0 zł w większości banków założyć można bez wychodzenia z domu, jednak niekiedy podpisanie umowy następuje z kurierem lub w placówce, więc proces nie jest do końca cyfrowy. Możliwość załatwienia wszystkich formalności zdalnie - bez wizyty kuriera, drukowania i dostarczania papierowych umów, obecnie oferuje Aion Bank. W tym przypadku umowa imienna jest wysyłana na adres e-mail. Do założenia konta wystarczy tylko smartphone i dokument potwierdzający tożsamość, a cały proces trwa ok 10 minut.  

Konta walutowe

Polacy coraz częściej korzystają z kont walutowych, zarówno rozliczeniowych jak i oszczędnościowych. W Aion Banku w ramach głównego darmowego rachunku bank oferuje założenie również darmowe konta wielowalutowe w EUR, USD, GBP i CHF. Dodatkowo, umożliwia wymianę walut i płatności w obcych walutach po kursie międzybankowym bez spreadów, limitów, ograniczeń dotyczących kwot czy liczby transakcji, co jest przydatne w płatnościach i przelewach zagranicznych.

Konta oszczędnościowe i lokaty

Średnie rynkowe oprocentowanie rocznej lokaty w Polsce to zaledwie 0,16 proc. Obecnie przeciętny zysk z rocznej lokaty bankowej na 10 000 zł to 11,34 zł, już po odjęciu podatku Belki. Przy obecnej inflacji trudno tu wręcz mówić o jakimkolwiek zysku. Tym bardziej, że odkładanie oszczędności jest limitowane w czasie, np. 3 mies. i obostrzone maksymalną kwotą. W przypadku Aion Banku klient nie ma takich restrykcji - czasowych ani kwotowych, a kapitalizacja jest naliczana miesięcznie. Oprocentowanie konta oszczędnościowego w darmowym planie Light wynosi 1 proc. w skali roku, bez limitów wpłacanych kwot. Bank posiada też konta oszczędnościowe w euro z oprocentowaniem na poziomie 0,5 proc.

Inwestycje

Platforma Aion Banku ma kolejny wyróżnik, jest intuicyjna i dostępna z aplikacji bankowej, oferuje inwestycje na globalnych rynkach, m.in. Europy, Stanów Zjednoczonych. Koszt jej używania w podstawowym koncie to 19,99 zł/mies. Bank jako jedyny nie pobiera opłaty za zarządzanie funduszami, prowizji ani nie zarabia na przewalutowaniu, bo wszystkie transakcje w banku są liczone po kursie międzybankowym. Dużym atutem jest próg wejścia, który wynosi 20 euro. W porównaniu do 1 tys. zł w ING oraz 6 tys. zł w PKO BP. Inwestowanie z ING wiąże się z kosztami 0,75-1,15 proc. a w PKO BP jest to 2 proc. wartości wpłaty.

Coraz częściej słyszy się o fintechach oferujących możliwość inwestowania w ETF-y, Aion Bank również dodał je do swojej oferty.

Platforma ma kolejny wyróżnik, jest intuicyjna i dostępna z aplikacji bankowej, oferuje inwestycje na globalnych rynkach Europy, Stanów Zjednoczonych. Koszt jej używania w koncie za 0 zł to 19,99 zł/mies. Bank jako jedyny nie pobiera opłaty za zarządzanie funduszami, prowizji ani nie zarabia na przewalutowaniu, bo wszystkie transakcje są liczone po kursie międzybankowym. Dużym atutem jest próg wejścia, który wynosi 20 euro.

Nowy wyznaczniki innowacji

Bankowość przechodzi dynamiczny rozwój i zaczyna zmieniać swoją rolę wśród użytkowników. W czasach kiedy telefon służy nie tylko do komunikacji a jest narzędziem pracy, sklepem, miejscem spotkań i dostępu do informacji - bankowanie z telefonu jest naturalną koleją rzeczy. Jednak tradycyjna oferta produktów bankowych jest już często niewystarczająca, dlatego do głosu dochodzą innowacyjne platformy, świadczące kompleksowe usługi, nie tylko w obszarze finansów. – przyznaje Karol Sadaj, Country Head Aion Banku w Polsce.

Materiał powstał przy współpracy z Aion Bank