Na bankowym rynku głośno jest od plotek o tym, że amerykański GE Money, główny inwestor w BPH, rozmawia teraz z Cezarym Stypułkowskim i Michałem Handzlikiem. Pierwszy z nich ma doświadczenie we współpracy z Amerykanami. Kierowanie BPH nie byłoby też dla niego specjalną trudnością. Z informacji „Rz” wynika też, że Cezary Stypułkowski chce wrócić do Polski. Obecnie pracuje w JP Morgan.

Michał Handzlik był polecany Amerykanom przez wielu finansistów. Do listopada 2009 r. był prezesem Getin Banku. Pracował w PKO BP jako dyrektor zarządzający odpowiedzialny za pion strategii i planowania, a także w BPH, gdzie przez pięć lat był dyrektorem odpowiedzialnym za zarządzanie i kontroling. Obecnie jest szefem firmy zajmującej się zakupem i windykacją portfeli wierzytelności.

– Nie sądzę, żebym został prezesem Banku BPH. Są inni dobrzy kandydaci – przekonuje „Rz” Michał Handzlik. Z Cezarym Stypułkowskim nie udało nam się skontaktować.

Firma headhunterska zatrudniona przez BPH dzwoniła nie tylko do tych finansistów, którzy obecnie nie są na etacie, ale i do tych, którzy kierują dużymi instytucjami, nie tylko bankami. Właścicielowi BPH, amerykańskiemu GE, zależało na menedżerze ze znanym nazwiskiem. Swoje oczekiwania musieli częściowo zmodyfikować. Żaden z prezesów dużych instytucji nie przyjął zaproszenia na spotkanie.

Amerykanie rozmawiali także ze Sławomirem Lachowskim (byłym prezesem BRE) i Jarosławem Dąbrowskim (byłym szefem Banku DnB Nord). Ten pierwszy zaangażował się w projekt pozyskania kapitału dla Banku Meritum, drugi założył własną firmę doradczą. Nasi rozmówcy twierdzą, że głównie z tych względów żaden z nich prawdopodobnie nie będzie kierował BPH.

Nie bez znaczenia jest to, że Amerykanie nie są uznawani przez bankowców za najlepszego pracodawcę. Większość twierdzi wręcz, że istotne decyzje będą podejmowali wiceprezes BPH Richard Gaskin i Dmitri Stockton, prezes GE Money na Europę Środkową i Wschodnią.

Wkrótce kończy się kadencja obecnego zarządu. Prezes BPH Józef Wancer w styczniu poinformował o tym, że zamierza odejść na emeryturę. GE przez pięć miesięcy nie udało się znaleźć zastępcy. 1czerwca rada nadzorcza podjęła decyzję o przedłużeniu funkcjonowania komitetu do spraw wyłonienia kandydatów na stanowisko prezesa banku. Józef Wancer przestanie kierować spółką 31 lipca. Jego miejsce tymczasowo zajmie wiceprezes Richard Gaskin do czasu powołania nowego szefa. Z informacji „Rz” wynika, że do zarządu BPH dołączy Krzysztof Nowaczewski (pracuje w BPH), który będzie nadzorował operacje.