Nabywcą jest dotychczasowa konkurencja banku na rynku bułgarskim – CSIF AD. Kwota transakcji nie jest znana, a zgodnie z komunikatem Allied Irish Banks jej przeprowadzenie nie będzie miało wpływu na sytuację kapitałową banku.

Jednocześnie irlandzki bank ponownie zbiera oferty na zależny AIB Investment Management, zarządzający aktywami wartymi ponad 9 mld euro. Oferty są zbierane po wycofaniu się z transakcji kupna przez Irish Life, który miał za AIB IM zapłacić między 15 a 20 mln euro. Decyzja była wynikiem tzw. stress testów, które wykazały, że Irish Life potrzebuje 4 mld euro.

Sprzedaż BACB to kolejny krok w zbieraniu środków, którego wymaga plan rekapitalizacji i restrukturyzacji uzgodniony  po otrzymaniu przez instytucję pomocy od państwa. Rząd wpompował w AIB ponad 7 mld euro, przejmując tym samym 93 proc. udziałów w banku. Właśnie z tego powodu pod koniec zeszłego roku AIB sprzedało hiszpańskiemu Santanderowi 70 proc. udziałów w Banku Zachodnim WBK (za prawie 3 mld euro).

Bank Irlandii zażądał od AIB zebrania dalszych 13,3 mld euro po wynikach marcowych stress testów. Na koniec 2010 r. bank wykazał 10 mld euro straty.