fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Krzysztof Adam Kowalczyk

Od 25 lat dziennikarz ekonomiczny i redaktor, absolwent Politechniki Warszawskiej, niepraktykujący inżynier konstruktor samochodów

Komentarze

Żywe trupy w gospodarce

Niemal zerowe stopy procentowe pomagają przetrwać trudne czasy. Ale w dłuższej perspektywie ich koszt może być zabójczy.

Kowalczyk:

Komentarze

Jakich zakupów nie cierpię

Podwójny atak – koronawirusa i niedzielnego zakazu handlu – rekordowo przyspieszył ucieczkę handlu do internetu. Niestety, rosną też koszty uboczne.

Kowalczyk:

Komentarze

Kij już był, pora na marchewkę

W sztukach Czechowa strzelba wisząca na ścianie w pierwszym akcie, musi wystrzelić w którymś z kolejnych. Podobnie jest z karami, jakie może nakładać Urząd Ochrony Konkurencji i...

Kowalczyk:

Komentarze

Walka karnawału z postem

Niewykorzystane miliardy z tarcz zostawmy na czarną godzinę. A część zainwestujmy w szczepienia – na początek przeciwko grypie.

Kowalczyk:

Komentarze

Jak bardzo można zadłużyć Polskę

Włączamy się do gorącej debaty tego roku: zapytaliśmy 30 wybitnych ekonomistów, czy zmienić konstytucyjny limit długu. To pierwsza odsłona panelu „Rzeczpospolitej" i „Parkietu".

Kowalczyk:

Komentarze

Strzeżmy się recydywy

Dane, które pokazują powrót polskiego przemysłu do zdrowia, są radosnym zaskoczeniem na tle zapaści innych gospodarek. Ale jest coś, co może nam zagrozić: druga fala pandemii, a...

Kowalczyk:

Komentarze

Sygnał wyprzedzający

Inaczej niż pięć lat temu wynik I tury wyborów prezydenckich nie zwiastuje szybkiej zmiany polityki gospodarczej. Ale w dłuższej perspektywie – kto wie...

Kowalczyk:

Komentarze

Wyrób debatopodobny

Fatalne pytania, marginalizacja kluczowych w czasie pandemii i kryzysu problemów, takich jak służba zdrowia czy gospodarka, zepchniętych przez prowadzącego na szary koniec – tak...

Kowalczyk:

Lista 500

Szczypta optymizmu

Dla wielu firm kryzys i hibernacja gospodarki stały się silnym impulsem do szukania nowych strategii i szans rynkowych. To one staną się przyszłymi czempionami błyszczącymi na...

Kowalczyk:

Komentarze

Gospodarka trafiła na SOR

Tarcze ratunkowe lepiej sprawdzają się tam, gdzie decydenci postawili na automatyzację i współpracę z sektorem komercyjnym.

Kowalczyk:

Komentarze

Witajcie w nowej normalności

Musimy nauczyć się żyć i pracować w warunkach permanentnego zagrożenia Covid-19. Czy to oznacza, że zobojętniejemy na kolejne informacje o jego ofiarach?

Kowalczyk:

Komentarze

Wraca PRL-owska komisja cen

Wbrew nadziejom ministra rolnictwa, ustalanie przez urzędników cen maksymalnych nie rozwiąże problemów z drożejącą żywnością.

Kowalczyk:

Komentarze

Nadmiar troski bywa szkodliwy

Warto wziąć pod lupę przepisy o ochronie firm przed przejęciami. Bo ograniczenie praw własności to rzecz poważniejsza od zakazu spacerów w lesie.

Kowalczyk:

Opinie

Nauczmy się żyć w cieniu zarazy

Jeśli chcemy, by firmy stawały na nogi, organizacje biznesowe powinny wypracować z epidemiologami zasady bezpiecznego działania. Bo koronawirus zostanie z nami na długo.

Kowalczyk:

Komentarze

Na rząd nie liczmy, liczmy na siebie

Musimy się nauczyć żyć i pracować mimo zagrożenia, bo nie ma gwarancji, że nie przyjdą kolejne fale epidemii. Jeśli firmy chcą przetrwać, muszą same zadbać o bezpieczeństwo załóg.

Kowalczyk:

Komentarze

Polska z Tarczą czy jednak na tarczy

Samo uchwalenie pakietu antykryzysowego nie uodporni naszych firm i miejsc pracy na skutki pandemii i lockdownu. Wchodzimy dopiero w pierwszą fazę kryzysu i przepisy trzeba...

Kowalczyk

Komentarze

Oto Europa bez Schengen. Koszmar

Odblokujcie granice dla transportu towarów. Bo może i przetrwamy do końca pandemii, ale gospodarka – na pewno nie. Dzisiaj gołym okiem widać jak ważna jest dla nas nie doceniana...

Kowalczyk:

Opinie

Tarcza antykryzysowa rządu ma sporo dziur

Trzeba przyznać, że rząd do walki ze skutkami koronawirusa przygotował grubą tarczę antykryzysową: 212 mld zł to gigantyczne pieniądze – równowartość 10 proc. PKB. Czy to...

Kowalczyk:

Opinie

#Pomóżprzetrwać tym, których cenisz

Z powodu ograniczeń spowodowanych koronawirusem nasze ulubione bistra, restauracje, kina i teatry znalazły się na ostrym zakręcie. Ich los jest zagrożony. Bez naszej pomocy nie...

Kowalczyk:

Opinie

Zachowajmy zimną krew

Epidemia, podobnie jak panika na giełdach, kiedyś się skończy i gospodarka będzie mogła nadrobić straty. Trzeba więc zrobić wszystko, by firmy do tego momentu przetrwały.

Kowalczyk:

Opinie

Dobry program w złym momencie

Koronawirus, Zbigniew Ziobro i dekoniunktura gospodarcza podstawiają nogę programowi pracowniczych planów kapitałowych (PPK), z którego startem PiS zbyt długo zwlekał.

Kowalczyk:

Opinie

Ten kryzys to szansa

Czy koronawirus zmieni polską kulturę korporacyjną i wzorem dobrego pracownika przestanie być ten, kto poświęca się dla firmy i mimo infekcji trwa na stanowisku pracy?

Wywiady

Walka o konkurencję trwa bez końca

Centralizacja i renacjonalizacja gospodarki po 2015 r. prowadzi do monopolizacji – mówi Anna Fornalczyk, pierwsza prezes i twórczyni Urzędu Antymonopolowego, czyli obecnego UOKiK.

Komentarze

Kultowe dworce. Jak u Kazika

PKP zwlekają z drobnymi remontami, czekając na wielkie inwestycje.Przy tym podejściu lśniące dziś nowością dworce i perony za 20 lat straszyć będą odpadającymi tynkami.

Kowalczyk:

Komentarze

Sasin (prawie) jak Wyspiański

Minister aktywów państwowych zapowiada monopolizowanie państwowej energetyki i odzyskiwanie sprywatyzowanych już firm. Pachnie powrotem do PRL.

Kowalczyk:

Komentarze

Po co wolne sądy przedsiębiorcom

Gospodarka może szybko rosnąć nawet w satrapiach. Ale rynek najlepiej rozwija się w stabilnych demokracjach, gdzie prawo znaczy prawo, a sądy są niezawisłe i sprawiedliwe.

Kowalczyk:

Komentarze

Porzućcie nadzieję

Drodzy przedsiębiorcy handlujący z Wielką Brytanią, macie już tylko 11 miesięcy i 11 dni na uniknięcie kraksy.

Kowalczyk:

Komentarze

Młodzi przejmą zarządy

Karuzela z prezesami przyspieszy nie tylko w spółkach Skarbu Państwa. W prywatnych firmach uruchomi ją naturalna sukcesja. I nowe wyzwania.

Kowalczyk:

Komentarze

Przepis na wyższe zarobki

Doganianie Zachodu pod względem zawartości portfela zajmie nam pokolenie albo i dwa. Ale żeby to było w ogóle możliwe, musimy spełnić kilka warunków.

Kowalczyk:
REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA