fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT przy sprzedaży numizmatów

Firma numizmatyczna może rozliczać się z VAT metodą marży lub ogólnych zasad opodatkowania
Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Przedsiębiorca, który może stosować metodę opodatkowania marży, ma prawo również od niej odstąpić i płacić VAT według zasad ogólnych. Ale czy na pewno to mu się opłaca?
Czy firma numizmatyczna musi koniecznie rozliczać się metodą VAT marża? Czy ma jakieś znaczenie to, skąd firma bierze towar? – pyta czytelnik DF.Nie ma obowiązku stosowania metody VAT marża. Zgodnie z art. 120 ust. 14 ustawy o VAT czytelnik może stosować ogólne zasady opodatkowania. W takiej sytuacji będzie miał prawo odliczać podatek naliczony od swojego podatku należnego (na podstawie art. 86 i następnych). Nie jest to możliwe, gdy podatnik jest opodatkowany według metody VAT marża.Warto jednak zastanowić się, czy na pewno metoda opodatkowania marży jest niekorzystna. Jeśli bowiem firma czytelnika kupuje numizmaty, to najprawdopodobniej od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT albo w ramach dostawy zwolnionej od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (czyli dostawy towarów używanych). To oznacza, że w cenie nabycia numizmatów i tak nie było podatku VAT, który następnie firma czytelnika mogłaby odliczyć. Stosując zatem metodę opodatkow...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA