fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kres dominacji kobiet

Władze Iranu chcą zapobiec dalszej feminizacji studiów uniwersyteckich. Dla zapewnienia równego dostępu do edukacji zadecydowały, że obie płcie muszą mieć zagwarantowaną ściśle określoną reprezentację na wyższych uczelniach. Od ponad pięciu lat dziewczęta stanowią w Iranie ponad 60 procent osób przyjmowanych na studia.
System limitów, który od dwóch lat działa na kilku kierunkach, w tym roku ma obowiązywać na wszystkich. – Na każdym kierunku będzie co najmniej 30 procent kobiet i 30 procent mężczyzn, resztę dobierzemy z najlepszych – oświadczył szef organizacji zajmującej się konkursami akademickimi Abdolrassol Pur-Abbas. Dodał, że dzięki zmianom kobiety skorzystają na takich kierunkach jak matematyka czy inżynieria, a mężczyźni – na farmacji lub stomatologii.
Na państwowych i islamskich uniwersytetach uczy się obecnie około 3 milionów studentów. Autorzy niedawnego raportu parlamentarnego bili na alarm, że rosnąca liczba studentek spowoduje w najbliższych latach poważny problem społeczny, ponieważ rynek pracy nie wchłonie tylu absolwentek. Fakt, że na medycynie studiuje coraz więcej kobiet, niepokoi też konserwatywnych deputowanych, którzy chcą, by pacjent i zajmujący się nim lekarz byli tej samej płci.
ap
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA