fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Nieuczciwa praktyka PIT?

Fotorzepa, Michał Grodkowski Michał Grodkowski
Zapowiedź wprowadzenia kodeksu etyki przez PIT to decyzja odważna i potrzebna. Zarazem, czy sam PIT postępuje etycznie twierdząc, że taki kodeks już ma? - zastanawia się ekspert od prawa turystycznego
Turystyka.rp.pl doniosła, że Polska Izba Turystyki pracuje nad kodeksem etyki („Turystyka będzie miała kodeks etyki"). Pomysł ustanowienia kodeksu niewątpliwie ocenić należy bardzo pozytywnie.
Instrument taki jest potrzebny, na co wskazują też przykłady innych państw. O jego ewentualnym sukcesie oczywiście nie będzie decydowała sama treść, ale przede wszystkim praktyka jego stosowania. A to będzie wymagało pewnej odwagi od PIT. Nie da się ukryć bowiem, że już teraz zainteresowanie przedsiębiorców wstępowaniem w szeregi organizacji branżowych nie jest satysfakcjonujące. Pojawienie się kodeksu etyki może jeszcze bardziej  zniechęcić ich do współpracy w ramach PIT. Wtedy będzie trudno mówić o sukcesie. Gdyby tak się stało, byłoby to jednak niewątpliwie ze szkodą dla branży. Konsekwentnie stosowany kodeks może bowiem wzmocnić wizerunek branży. Pozostaje mieć nadzieję, że prace nad tym dokumentem rzeczywiście się zakończą i to w niedługim czasie.
Z drugiej jednak strony moje wątpliwości budzi dotychczasowa praktyka Polskiej Izby Turystyki. Organizacja ta od dłuższego czasu deklaruje, że taki kodeks już stosuje. Na jej stronie internetowej można przeczytać, że Polska Izba Turystyki wydaje certyfikaty członka PIT „w oparciu o zasady Kodeksu Etyki członków Izby". Tymczasem prace nad takim dokumentem trwają i nie został on jeszcze przyjęty. Skoro tak, czy można się na niego powoływać? Niewątpliwie w ten sposób Polska Izba Turystyki stara się pokazać, że zrzeszeni w niej przedsiębiorcy mają pewną przewagę nad konkurencją, która takiego dokumentu nie posiada (a przez to zachęcić ich do wstępowania w jej szeregi). Z drugiej strony jest to też ważny komunikat dla konsumentów, którzy podejmując decyzje rynkowe mogą działać, kierując się tą informacją. Jeżeli certyfikat PIT ma świadczyć, że przedsiębiorca działa zgodnie z kodeksem etyki PIT, a kodeks ten formalnie jeszcze nie istnieje, to jak ocenić praktykę Polskiej Izby Turystyki? Ciekawy jestem, czy w kodeksie znajdzie się ocena takiej sytuacji.
Dodam tylko, że kilka miesięcy temu zwróciłem się do PIT z prośbą o informację w sprawie tego „Kodeksu". Do dzisiaj oficjalnej odpowiedzi nie dostałem.
dr Piotr Cybula, radca prawny w Kancelarii Bielański i Wspólnicy w Krakowie, członek The International Forum of Travel and Tourism Advocates
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA