fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Najbardziej pożądane posady w Rosji

Iwona Trusewicz
Gdzie chcą pracować Rosjanie? W wielkich, bogatych państwowych koncernach. Na czele listy pożądanych pracodawców Rosji jest Gazprom
Co trzy lata rosyjskie biuro badania opinii publicznej (WCIOM) pyta obywateli, gdzie chcieliby pracować. Najnowsze wyniki nie są zaskoczeniem. Najbardziej pożądaną posadą jest zatrudnienie w Gazpromie, gdzie chce pracować 44 proc. ankietowanych (w 2009 r było to 33 proc.).
Wzrosła atrakcyjność Rosneft (29 proc. do 23 proc. trzy lata temu); na trzecim miejscu Sbierbank (25 proc. do 19 proc.). W pierwszej piątce pożądanych pracodawców są jeszcze Łukoil i RŻD (koleje państwowe - największ pracodawca Rosji - ok. 1,2 mln zatrudnionych). Za nimi firmy energetyczne FSK, MRSK i RusHydro), dalej Norylski Nikiel - koncern położony na dalekiej północy i pracujący w skrajnie trudnych i szkodliwych warunkach (ale płace są trzy razy wyższe od średniej w podobnych firmach). dziesiątkę zamykają Aerofłot i bank inwestycyjny VTB 24 (spółka zależna państwowego VTB).
Tradycyjnie Rosjanie najbardziej chcą pracować na państwowej posadzie, która w ich mniemaniu gwarantuje pracę do emerytury. W badaniu jednak nie pytano tym razem o administrację. W ankiecie uczestniczyło 1600 Rosjan z 43 regionów Rosji i 138 ośrodków. Błąd statystyczny wynosi 3,4 proc..
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA