fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Praga odblokowana

Autobusy wracają na pl. Wileński, a auta osobowe – na most
Od dziś autobusy i samochody znów mogą jeździć przez pl. Wileński. Na stare trasy wrócą wszystkie linie autobusowe z wyjątkiem 512 i 527.
– Udało nam się skończyć w terminie wszystkie prace związane z budową stacji metra – mówi rzecznik budowy II?linii metra Mateusz Witczyński. –  Dzięki temu będziemy mogli po obu stronach placu rozpocząć budowę stropu.
Przez plac Wileński nie pojadą na razie tramwaje. Tak jak dotychczas, będą skręcać z al. Solidarności w ul. Jagiellońską. Jak zapewnia wykonawca budowy, pl. Wileńskiego już nie trzeba będzie zamykać. Nawet jeśli okaże się, że tarcze TBM, które wydrążą tunel pod Wisłą, wystartują z Pragi, a nie z Powiśla.
– W przyszłości zmieni się organizacja ruchu na placu – zapowiada Mateusz Witczyński. – Planujemy wprowadzić podobne rozwiązanie jak na rondzie ONZ, czyli tymczasowe jezdnie po łuku, którymi kierowcy ominą plac budowy.
Od poniedziałkowego rana na swoje stare trasy wracają linie 120, 125, 135, 160, 162, 166, 169, 170, 190, 226, 302, 338, 512, 517, 718, 738 i 805. Linia 527 jako jedyna zostanie na swojej obecnej trasie wiodącej przez most Gdański.
– Wynika to z ograniczenia przepustowości mostu Śląsko-Dąbrowskiego dla komunikacji miejskiej w związku z dopuszczeniem na tej przeprawie ruchu samochodów osobowych – tłumaczą urzędnicy.
W związku z tym zostanie również utrzymana trasa linii 409. Z kolei końcowy przystanek linii 512 znajdzie się na pętli Esperanto.
Zlikwidowane zostaną natomiast linie zastępcze: Z12, Z60 i Z90.
Od dziś kierowcy będą mogli jeździć również mostem Śląsko-Dąbrowskim. Dotychczas mogły tam wjeżdżać tylko pojazdy komunikacji miejskiej i taksówki.
– Wprowadzimy jednak pewne ograniczenia – zapowiada wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. W godzinach szczytu, czyli między godz. 6 a 10 oraz 15 a 19, przejadą tamtędy tylko tramwaje i autobusy miejskie.
Specjaliści twierdzą, że otwarcie mostu to nie najlepszy pomysł. – Zwiększą się korki po stronie praskiej – ocenia Jan Jakiel z SISKOM. – Zablokowana będzie ul. Jagiellońska i przyległe skrzyżowania. Poza tym kierowcy raczej nie będą jechali Śląsko-Dąbrowskim po to, by zjechać Wisłostradą w kierunku Żoliborza, lecz w przeciwnym kierunku – w stronę Mokotowa. Tam natkną się na zamknięty fragment tej trasy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA