fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Miliony do wygrania

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Rekord wydatków na zakłady. W styczniu wydaliśmy na totka ponad 300 mln zł. Firma chce wykorzystać zainteresowanie klientów i w kwietniu wprowadzi nową grę
W kwietniu ma wystartować kolejna gra, w której wygrać będzie można 1 mln złotych, a w połowie roku zapewne wzrosną ceny niektórych zakładów. Jako pierwsi dotarliśmy do cennika i poziomu wygranych w nowej grze Multi 5, którą chce uruchomić Totalizator Sportowy. Pojedynczy zakład będzie kosztować 2 zł. Przy wytypowaniu 10 liczb na 10 wylosowanych wygrana będzie wynosić 100 tys. zł. Będzie można też typować więcej razy - za cztery, sześć, dziesięć lub dwadzieścia złotych. Jeśli zdecydujemy się obstawić za maksymalną stawkę, wygrać będziemy mogli nawet 1 mln złotych. Jeśli nie wytypujemy ani jednej z 10 liczb, również wygramy 4 zł. Losowania Multi 5 będą odbywać się co 5 minut w kolekturach i niektórych pubach.
Kiedy wystartuje? – Planujemy uruchomienie gry w kwietniu – mówi „Rz” Jacek Kalida, prezes Totalizatora Sportowego.
Jego przyszłość w spółce stoi jednak pod znakiem zapytania. Już dziś nowa rada nadzorcza ma się zająć zmianami w zarządzie. Przygotowania do wdrożenia nowej gry są już jednak na finiszu. Powinna więc ruszyć, bez względu na to, kto będzie rządził w TS. Właśnie zakończył się etap przyjmowania ofert w przetargu na dostawę monitorów, na których będą odbywać się losowania. Regulamin gry zatwierdziło już Ministerstwo Finansów, a GTech, operator systemu online, rozpoczął przygotowania do obsługi nowego zlecenia.
– Multi 5 to gra typu keno, która sprawdziła się w wielu krajach. Uważam, że w Polsce też się przyjmie. Nasz rynek jest na tyle dojrzały, by wprowadzić tu wideoloterie, czyli zaawansowane technologicznie automaty połączone w sieć. Swego czasu chciał to zrobić Totalizator. Ale obecny sposób opodatkowania tej gry do tego nie zachęca – mówi Jacek Kierat, prezes firmy GTech Polska, która w Polsce otworzyła swoje centrum technologiczne. Zatrudnia w nim prawie 300 osób, które obsługują loterie na całym świecie.
Multi 5 ma przynieść Totalizatorowi Sportowemu ok. 800 mln zł przychodów w latach 2008 – 2012, później sprzedaż gry ma się ustabilizować na poziomie Multi Lotka, czyli powyżej 900 mln zł rocznie.
Dodatkowe wpływy ma wygenerować także Express Lotek i Twój Szczęśliwy Numerek. – Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału planujemy modyfikację tej gry, tak by była bardziej atrakcyjna – wyjaśnia Jacek Kalida. W ostatnim czasie zmiany wprowadzono już w Dużym Lotku i Multi Lotku. W obu przypadkach poszły za nimi podwyżki cen losów. Czy tak będzie w przypadku Express Lotka i TSN? Kalida przyznaje, że zmiany mogą pociągnąć za sobą wzrost cen, ale nie chce podać szczegółów.
Totalizator Sportowy realizuje monopol państwa w zakresie hazardu. Jego przychody w ubiegłym roku sięgnęły 2,8 mld zł i były o 22,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zysk netto podskoczył o 38,5 proc., do ok. 260 mln zł. Do państwowej kasy spółka odprowadzi 1,3 mld zł.
Ale nie tylko tradycyjny totek cieszy się wśród Polaków popularnością. Coraz chętniej zaglądamy też do kasyn (wzrost o ok. 20 proc. w 2007 r.), salonów gier (o ok. 30 proc.) oraz punktów z automatami o niskich wygranych (skok aż o 90 proc.). Łącznie nasze wydatki na hazard mogły przekroczyć w 2007 r. 10 mld zł (8,3 mld zł w 2006 roku). Około dwóch trzecich tej kwoty wraca do graczy w postaci wygranych, znaczna część zasila budżet państwa.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki j.cabaj@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA