fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Bronisław Wildstein o antygruzińskiej nagonce

W Sieci Opinii
O gruzińskich nadziejach, walce Gruzji z Rosją oraz współpracy z Polską – dowiecie się Państwo z „Plusa Minusa”, weekendowego dodatku „Rzeczpospolitej”
Bronisław Wildstein na łamach „Plusa Minusa” analizuje obecną sytuację geopolityczną Gruzji. Publicysta „Rz” zwraca uwagę na wizerunek prezydenta Saakaszwilego, który kreuje Rosja w zagranicznych mediach i wśród polityków.

Stosunek Kremla do prezydenta Gruzji najbardziej wyraził Gleb Pawłowski, politolog, ale głównie ideolog Putina, jeden z najbardziej wpływowych doradców, nieco na wyrost zwany stworzycielem. Otóż w programie w NTV w 2006 r. określił Saakaszwilego jako „handlarza wojną” i stwierdził, że jedyną drogą do rozwiązania problemu jest jego usunięcie. „Jedna kula jest tańsza niż wojna” - oświadczył Pawłowski z porażającą szczerością.
O stosunku Putina do prezydenta Gruzji świadczy jego dialog z Nicolasem Sarkozym w Moskwie 12 sierpnia w trakcie negocjacji o zawieszeniu broni. Dialog przytoczony dosłownie przez prezydenta Francji. Nikt go nie zdementował. – Chcę powiesić Saakaszwilego za jaja – oświadczył Putin – Powiesić go? – przerwał nie dowierzając uszom (i tłumaczowi) Sarkozy. – Czemu nie – odpowiedział Putin. – Amerykanie powiesili Saddama Husajna.

Zachodnia nagonka medialna, inspirowana przez Rosję, pokazuje Gruzję jako kraj antydemokratyczny. Prezydent Saakaszwili stara się jednak walczyć o "duszę Kakukazu”.

Gruzja najbliższa jest standardów demokratycznego państwa prawa spośród państw wyrastających z dawnego ZSRR z wyłączeniem krajów bałtyckich. Drobiazgowe tropienie ewidentnych nadużyć demokracji w Gruzji, czym z lubością zajmują się rozmaite instytucje Europy w sytuacji zagrożenia niepodległości tego kraju, nosi znamiona łatwej do politycznego wykorzystywania obłudy. Saakaszwili nie ukrywa swojej proamerykańskości, co jest głównym zarzutem w oczach licznych europejskich postępowców – pisze Wildstein w „Plusie Minusie”.


Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA