fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Separatyści z RAŚ kwestionują spis powszechny

W Sieci Opinii
Separatyści z RAŚ przekroczyli kolejną granicę absurdu. W sprawie spisu powszechnego domagają się interwencji międzynarodowej
Oświadczenie RAŚ o łamaniu prawa przez GUS separatyści z RAŚ opublikowali po angielsku na Facebooku. Przypomnijmy, że spis powszechny w Polsce prowadzony jest na trzy sposoby: dane wprowadzane są ręcznie przez rachmistrzów podczas ich wizyt w domach; przez Internet; poprzez wywiad telefoniczny. Przewodniczący RAŚ - Jerzy Gorzelik i jego zastępca Bartłomiej Świderek uważają, że narodowość śląską można zadeklarować tylko w dwóch pierwszych sposobach pozyskiwania danych.
Przy trzecim sposobie wszystkie zebrane dane są automatyczne przypisane do opcji narodowości polskiej - czytamy w oświadczeniu. - Naruszenie prawa zgłosił Ruchowi Autonomii Śląska mieszkaniec Piekar Śląskich, któremu w czasie rozmowy telefonicznej prowadzonej przez rachmistrza spisowego, odmówiono zadeklarowania narodowości śląskiej.
Procedury stosowane w tym spisie są nie tylko skandaliczne, ale naruszają podstawowe prawa człowieka, wypaczając wyniki spisu powszechnego w zakresie różnych narodowości istniejących w Polsce. Dlatego chcielibyśmy prosić o pomoc. Prosimy o wsparcie naszych starań, aby nagłośnić ten problem. Jeśli to możliwe prosimy zadanie pytań z prośbą o wyjaśnienia polskim urzędnikom - napisali Jerzy Gorzelik i Bartłomiej Świderek.
Na swoim facebookowym oficjalnym profilu RAŚ dodaje: 
W to aż się nie chce wierzyć i długo wstrzymywaliśmy się z uruchomieniem naszych kontaktów na szczeblu europejskim. Jak długo można jednak czekać na odpowiedź z GUS? Oficjalne pismo z pytaniami dotarło tam niemal miesiąc temu.
Zastanawiamy się, jakie jeszcze "ekscesy" wymyślą ludzi z RAŚ, by jego koalicjanci z PO zrozumieli wreszcie, że taka działalność prowadzi do powstania kolejnych antagonizmów społecznych.  A już na pewno nie wpisuje się w politykę miłości.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA