fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Mazowsze na filmowo

Twierdza Modlin zagrała w „CK Dezerterzy”. Dzisiaj, wystawiona na sprzedaż, niszczeje
Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Jak „Rejs" to Zalew Zegrzyński, jak „Marysia i Napoleon" to pałac w Jabłonnie, jak „Stawka większa niż życie" to Płock. Samorząd mazowiecki planuje promować region dzięki szlakom filmowym
Jak obliczył Mazowiecki Urząd Marszałkowski, na Mazowszu nakręcono około stu najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Mazowieckie zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka były planami największych polskich produkcji, które dziś można zaliczyć do klasyki polskiego kina, ale także najpopularniejszych komedii i seriali.
Pierwszy klaps filmowy na planie „Ogniem i Mieczem" padł w październiku 1997 r. w skansenie w Sierpcu. W lipcu 1998 r. także tutaj rozpoczęły się zdjęcia do filmu ,,Pan Tadeusz''. Samorząd województwa zlecił analizę potencjału filmowego całego Mazowsza. Już w tym roku na jego podstawie powstaną filmowe szlaki turystyczne.
– Filmowe szlaki turystyczne pokażą Mazowsze w inny sposób niż do tej pory. Będziemy promować miejsca i zabytki, które znamy z licznych filmów i  seriali. Ich piękno i wyjątkowość docenili reżyserzy i scenarzyści, teraz poznają je także turyści – podkreśla Wiesław Raboszuk, członek zarządu Województwa Mazowieckiego.
Filmy kręcone na Mazowszu wymieniać można długo: „Rejs", „Pan Tadeusz", „Ranczo", „Ogniem i mieczem", „Trędowata", „CK Dezerterzy", „Czterej pancerni i pies", „Stawka większa niż życie", „Europa Europa", „Tatarak", „Klan", „Złotopolscy", „1920. Bitwa Warszawska", „Noce i dnie", „Kariera Nikodema Dyzmy", „Generał Nil", „Znachor", „Panny z Wilka", „Brunet wieczorową porą", „Boża Podszewka", „Cwał", „M jak miłość", „Na dobre i na złe", „Plebania", „Czas honoru", „Testosteron".
Urząd marszałkowski zlecił opracowanie potencjału filmowego Mazowsza. Na jego podstawie w tym roku ogłoszony zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych na przygotowanie i realizację zaproponowanych w analizie tras turystycznych – m.in. słynne komedie PRL-u, seriale, lektury szkolne czy mistrzowie.
- Obok zwiedzania miejsc znanych z filmowych kadrów, turyści będą mogli brać udział w warsztatach rzemieślniczych, plenerach fotograficznych i malarskich czy przejażdżkach konnych - mówi Izabela Stelmańska z urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego. Zostanie opracowany również program edukacyjny, który uczniowie będą mogli realizować podczas szkolnych wycieczek. W planach  jest również festiwal filmowy.
"Diagnozę potencjału filmowego Mazowsza" opracowała firma Landbrand. – W Polsce promowano dotąd miejsca związane z popularnymi scenami filmowymi, koncentrując się wyłącznie na scenerii miejskiej – mówi autor diagnozy Hubert Gonera. - Tymczasem na świecie wielką popularnością cieszą się plenery naturalne wielkich hollywoodzkich produkcji. Fani "Gwiezdnych wojen" odwiedzają miejsca na Saharze, w których w 1987 r. zrealizowano zdjęcia do filmu, z kolei Nowa Zelandia odnotowała 30-proc. wzrost zysków z turystyki po sukcesie filmu "Władca pierścieni", kręconego w tym kraju.
Najbardziej filmowe miejsca na Mazowszu
Czerwińsk nad Wisłą
Czerwińsk nad Wisłą zachwycił filmowców nie tylko walorami krajobrazu, ale i  drewnianą zabudową. Miasteczko z „Cwału" Krzysztofa Zanussiego to widoki z Czerwińska – ulice, przedwojenne domostwa, kościół i rynek, na którym odbywa się scena kupna klaczy przez ciotkę Idalię, graną przez Maję Komorowską. W filmie „Szamanka" główna bohaterka zwana „Włoszką", którą gra Iwona Petry, przyjeżdża do małego miasteczka, żeby odwiedzić rodziców – te sceny również kręcone były w Czerwińsku.
Glinianka
Drewniany kościół św. Wawrzyńca z XVIII wieku, jest parafią tytułowego ojca Mateusza z serialu „Ojciec Mateusz". Wnętrza kościoła i jego otoczenie są miejscem zdjęć do wszystkich scen kościelnych w filmie. Kościół w Gliniance oraz rozległy plac przed nim grają w serialu „Plebania" serialową parafię o nazwie Stara Wiosna.
Jabłonna
Piękne pałacowe wnętrza grają siedzibę biskupa w serialu „Ojciec Mateusz", udają też siedzibę Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie w serialu „Ranczo". Pałac jest miejscem, w którym Napoleon odwiedza panią Walewską w filmie „Marysia i Napoleon". W Sali Pompejańskiej rozgrywa się kilka scen będącego właśnie w produkcji filmu „Hans Kloss – Stawka większa niż śmierć" Patryka Vegi.
Jeruzal
W serialu „Ranczo" oraz filmie fabularnym „Ranczo Wilkowyje" wykorzystano naturalne plenery i wnętrza w miejscowości Jeruzal. Obok zabytkowego osiemnastowiecznego kościoła i dzwonnicy w serialu zagrało wiele innych obiektów: sklep spożywczy, przed którym bohaterowie spożywają słynne wino Mamrot, autentyczna plebania oraz salka parafialna, czyli organistówka, w której Lucy prowadziła lekcje angielskiego; szkoła, przystanek PKS, ośrodek zdrowia, domy Więcławskich i miejscowego nauczyciela Tomasza Witebskiego. Dom Hadziuka stoi przy drodze wylotowej do Mińska Mazowieckiego, na niewielkim wzniesieniu po prawej stronie. W Jeruzalu położony jest także dziewiętnastowieczny spichlerz oraz jeziorko, które zagrały część tytułowego rancza odziedziczonego przez Lucy.
Nowa Sucha
Dzięki położeniu pośród bujnej przyrody, drzew, łąk i stawów – Skansen Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego posłużył jako plan filmowy dla licznych produkcji. Część z nich – chociażby „Pornografia" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego czy „Śluby Panieńskie" Filipa Bajona – w większości powstały w skansenie. W superprodukcji Jerzego Hoffmana – „1920. Bitwa Warszawska" –powstawały tu sceny potyczki polskiego oddziału z Armią Czerwoną i sceny sądu polowego nad polskimi żołnierzami. Wystąpili w nich Borys Szyc i  Adam Ferency.
Nowy Dwór Mazowiecki
Twierdza Modlin, unikatowy zespół dziewiętnastowiecznych fortyfikacji leżący w malowniczym zbiegu Wisły i Narwi. W dawnym wojskowym spichlerzu Andrzej Wajda nakręcił ważne sceny „Pana Tadeusza". To tutaj mieścił się filmowy Zamek Horeszków pilnowany przez Daniela Olbrychskiego jako Gerwazego. We wnętrzu twierdzy zaaranżowano z kolei paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza. W słynnej komedii „Kiler", twierdza udawała więzienie: powstała tutaj scena obiadu w więzieniu. Na terenie modlińskich fortyfikacji nakręcono także większość zdjęć do kultowej komedii Janusza Majewskiego „CK Dezerterzy". Najbardziej znanym obiektem zdjęciowym w Modlinie jest Brama Księcia Józefa Poniatowskiego. Widać ją w finałowej scenie „CK Dezerterów" – to z niej wybiegają bohaterowie na wieść o zakończeniu wojny i to przed nią przemawia do żołnierzy marszałek Piłsudski (Daniel Olbrychski) w filmie „1920. Bitwa Warszawska".
Płock
Na ulicach Płocka (m.in. Rybaki, Mostowa, Misjonarska, Tumska) rozgrywały się sceny w kilku odcinkach „Stawki większej niż życie", a przez most drogowo-kolejowy Kloss jechał samochodem w odcinku „Ściśle tajne". Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. na Starym Rynku, placu Narutowicza, na ulicach: Synagogalnej, Sienkiewicza, Jerozolimskiej, czy Sienkiewicza. Mało kto wie natomiast, że w zakładach Petrochemii (dzisiaj należących do Orlenu) kręcono kosmiczne sceny do filmu „Pan Kleks w kosmosie".
Podkowa Leśna
W Podkowie Leśnej wiele obiektów zachwyciło filmowców i było miejscem realizacji licznych produkcji filmowych. W zabytkowej willi „Renata" z 1934 roku (ul. 11 Listopada 1/3) od 13 lat kręcony jest„Klan". Willa gra serialowy dom na Sadybie, czyli rodzinne gniazdo Lubiczów.
Radziejowice
W historycznych wnętrzach pałacu, Jerzy Hoffman do filmu „Znachor" nakręcił sceny z młodym hrabią Czyńskim i jego rodzicami.
Sierpc
Doskonale zachowane obiekty Skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej filmowcy wykorzystują w charakterze naturalnego pleneru. Osiemnastowieczna  karczma Pohulanka zamieniła się w filmową karczmę Jankiela na planie filmu „Pan Tadeusz". Aż 19 dni zdjęciowych spędziła w skansenie ekipa filmowa Jerzego Hoffmana utrwalająca tutaj sceny do superprodukcji „Ogniem i Mieczem". Tutaj filmowano scenę opustoszałej wsi ukraińskiej i przejazd konny Bohuna.
Zalew Zegrzyński
To właśnie na zalewie nagrano słynną scenę rozmowy Maklakiewicza i Himilsbacha o polskim kinie: ,,A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje". Nocą parostatek z filmu „Rejs" cumował w porcie Pilawa w Nieporęcie.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA