fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Dzień z Fassbinderem

Rzeczpospolita
“Berlin Alexanderplatz” był śmiałym eksperymentem Rainera Wernera Fassbindera. Zrealizowany w 1980 roku serial trwał 15 godzin. Historycy filmu twierdzą, że ekscentryczny twórca kręcił go jak film fabularny. Bo też tak naprawdę do telewizji nie pasowała ani jego mroczna treść, ani awangardowa forma.
Rainer Werner Fassbinder uchodził za “enfant terrible niemieckiego kina”. Ciężko pracował na swój image dziwaka: w nieodłącznej czarnej skórzanej kurtce, bez wykształcenia, biseksualista wiecznie uwikłany w obyczajowe afery. I kokainista, który przedawkował narkotyki w wieku 37 lat. A jednocześnie prawdziwy, niepokojący artysta.
Należał do tego pokolenia twórców, z którego wywodzą się m.in. Volker Schlöndorff, Werner Herzog czy Wim Wenders. W ciągu kilkanastoletniej kariery nakręcił ponad 40 filmów. Opowiadał o kondycji społeczeństwa, rozpadzie rodziny, jego obrazy miewały podteksty homoerotyczne. Ale też analizował historię Niemiec. Szczególnie ciekawa była trylogia niemiecka z końca lat 70. (“Małżeństwo Marii Braun”, “Lola” i “Tęsknota Veroniki Voss”).
Fassbinder zekranizował powieść Alfreda Döblina. Jej akcja toczy się w Berlinie w latach 20. Franz Biberkopf usiłuje na nowo ułożyć sobie życie po czterech latach więzienia. Nie jest to jednak łatwe. Widz razem z Franzem wędruje po wielkomiejskim buszu zaludnionym przez prostytutki i alfonsów, handlarzy i złodziejaszków. Mężczyzna chce żyć przyzwoicie, ale dawny świat wesołego życia i łatwych pieniędzy narzuca się i nęci. W latach 80. serial Fassbindera spotkał się w Niemczech z wielką krytyką. Niemcy mieli do niego pretensję o przedstawienie Republiki Weimarskiej w tak złym świetle, o portret w oparach dymu i wódki. Dzisiaj ten film wpisuje się w niemiecką dyskusję o narodowej tożsamości.
W wydanym przez Vision boksie znalazło się pięć płyt z filmem oraz dodatkowa płytka z materiałami uzupełniającymi. Ambitny gwiazdkowy prezent dla kinomana..
Rainer Werner Fassbinder, Berlin, Alexander-Platz, Vision, (6 DVD)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA