fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

PSL poprawia expose

Waldemar Pawlak
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Ludowcy zaplanowali ofensywę medialną. W przyszłym tygodniu przedstawią socjalne pomysły: dla kobiet, rodziców, rolników
PSL zamierza zaprezentować pomysły na pomoc biedniejszym, rolnikom i kobietom. Eksperci nie mają wątpliwości – ludowcy wykorzystują sytuację, w której rząd tnie wydatki, by pokazać się jako partia wrażliwsza społecznie od PO.
W poniedziałek na konferencji prasowej sam prezes PSL Waldemar Pawlak ma przedstawić szczegóły koncepcji skrócenia wieku emerytalnego dla matek. Kilka dni temu ludowcy zaproponowali, by wiek emerytalny każdej kobiety obniżać o trzy lata za każde urodzone przez nią dziecko.
– Przedstawimy już pewne ramowe wyliczenia dotyczące tej propozycji – mówi "Rz" Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. – Po zgłoszeniu naszej propozycji rozpoczęła się dyskusja na temat tego, czy obniżenie wieku emerytalnego o dziewięć lat w przypadku matki trójki dzieci to nie za dużo. W Czechach kobieta ma obniżany wiek emerytalny o dwa lata za każde dziecko. Jesteśmy otwarci na dyskusję.
Tym pomysłem PSL w pewien sposób przeciwstawia się planom emerytalnym PO. Tusk zapowiedział bowiem stopniowe wydłużanie czasu pracy Polaków.
We wtorek ludowcy przedstawią z kolei szczegóły projektu ustawy, który ma doprowadzić do obniżenia podatku rolnego.
– Jest on uzależniony od ceny kwintala żyta w ciągu ostatnich trzech miesięcy – opowiada Kosiński. – To zbyt krótki okres. Ostatnio podatek bardzo wzrósł w związku z wahnięciami w cenach żyta. Dlatego chcemy, by ta średnia była wyliczana na podstawie ostatnich 11, a nie trzech miesięcy. Powinno to ustabilizować wysokość podatku.
W przyszłym tygodniu można spodziewać się kolejnych konferencji. Mają dotyczyć kwestii poruszonych w exposé<\p>Donalda Tuska. Niewykluczone, że pojawią się także kolejne projekty ustaw.
PSL złożył już m.in. projekt przewidujący dofinansowanie przedszkoli z budżetu państwa (miałoby to kosztować początkowo ok. 1 mld zł, później nawet 2 mld zł rocznie).
Ludowcy mają także własną propozycję składki zdrowotnej dla rolników. Tę kwestię trzeba uregulować, bo Trybunał Konstytucyjny w ubiegłym roku orzekł, że finansowanie rolniczych składek zdrowotnych bez względu na status materialny jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
Dzień przed exposé PSL złożył projekt, który zakłada, by składki płacili jedynie rolnicy mający więcej niż 15 hektarów.
Donald Tusk powiedział, że powinni je płacić rolnicy mający powyżej 6 hektarów.
– Widać wyraźnie, że PSL chce pokazać wyborcom, iż te dość bolesne reformy, które zapowiedział Tusk, próbuje uczłowieczyć – komentuje Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zdaniem partia Waldemara Pawlaka walczy o swoją pozycję w koalicji.
– Na początku kadencji wydawało się, że na wszystko się zgadzają. Teraz starają się to wrażenie zmienić – zaznacza.
Sławomir Neumann, członek Prezydium Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, ocenia, że PSL ma pokusę, by być tym koalicjantem, który mówi tylko rzeczy miłe.
– Dlatego zabrało się do polepszania exposé – uważa Neumann. – Ale jestem przekonany, że uda nam się dojść do porozumienia i przeprowadzić reformy, które są dziś niezbędne.
"THE ECONOMIST" O REFORMACH I LUDOWCACH
Prestiżowy brytyjski tygodnik "The Economist" dobrze ocenia exposé Donalda Tuska, ale ma wątpliwości, czy premier zdoła przeprowadzić reformy. "Siła gospodarcza Polski była w ostatnich latach ograniczana przez biurokrację, mało elastyczny rynek pracy oraz dosyć mało rygorystyczną politykę fiskalną" – pisze tygodnik. Zarzuca Tuskowi, że w pierwszej kadencji ledwo ruszył te problemy, bo koncentrował się na zapewnianiu PO kolejnych zwycięstw wyborczych. "The Economist" zaznacza, że plany reform cieszą inwestorów i agencje ratingowe, ale mogą napotkać opór PSL, co może dać Tuskowi wymówkę do braku działań lub zachęcić go do współpracy z Ruchem Palikota.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA