fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

W listopadzie pogorszyły się nastroje konsumenckie

Są bardziej pesymistycznie niż rok temu i w październiku. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który syntetycznie opisuje tendencje konsumpcji indywidualnej, pogorszył się w listopadzie o 3,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie –24,5 pkt. proc.
Najbardziej pogorszyły się prognozy dotyczące przyszłości finansowej rodziny oraz oceny sytuacji gospodarczej w kraju. Przy tych nastrojach lekko w górę podniósł się wskaźnik pokazujący chęć dokonywania poważnych zakupów, choć wciąż jest na minusie ( 13,6)
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, pogorszył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4,8 pkt. proc. i ukształtował na poziomie –31,6 pkt. proc. Wartość tego wskaźnika była jednocześnie niższa niż przed rokiem o 4,6 pkt. proc.
Najbardziej obawiamy się zmian w sytuacji ekonomicznej kraju oraz wzrostu bezrobocia i perspektyw finansowych rodzin. Nieznacznie poprawiła się chęć naszego oszczędzania, choć wskaźnik utrzymuje się na poziomie – 34 pkt. proc.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA