fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

PIT: Dodatek za spis powszechny 2011 r. opodatkowany

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Od wypłacanych pracownikom samorządowym dodatków i nagród spisowych należy odprowadzić podatek, stosując 20-proc. koszty uzyskania przychodu - wyjaśnia Izba Skarbowa w Łodzi (nr IPTPB2/415-422/ 11-2/DS).
Wypłacone urzędnikom oddelegowanym do pracy w gminnych biurach spisowych dodatki i nagrody nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. Świadczenia te zostały bowiem takim pracownikom wypłacone w związku z wykonywaniem prac zleconych przez komisarzy spisowych, czyli podmiot inny niż pracodawca. Dlatego też przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Jak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z takiej działalności uważa się m.in. przychody osób, którym organ władzy publicznej lub administracji rządowej albo samorządowej, sąd lub prokurator zlecił - na podstawie właściwych przepisów - wykonanie określonych czynności. W szczególności są to przychody biegłych, inkasentów, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA