fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Aspiryna na raka

Aspiryna
Fotorzepa, Dor Dorota Kaszuba
Piotr Kościelniak
Codzienna dawka aspiryny redukuje ryzyko zachorowania na raka jelit – odkryli lekarze
– Dowody są przytłaczająco silne – mówi prof. John Burn z Uniwersytetu Newcastle. Dwie tabletki dziennie brane przez dwa lata redukowały ryzyko zachorowania na nowotwór o 63 proc. – informują badacze na łamach renomowanego pisma „Lancet".
Testy przeprowadzono na 861 pacjentach z zespołem Lyncha. To dziedziczna podwyższona podatność na zachorowanie na raka jelita grubego, a także na nowotwory trzonu macicy, jajnika i żołądka.
Naukowcy odkryli, że w grupie pacjentów, którzy otrzymywali 600 mg aspiryny dziennie, liczba zachorowań spadła o 44 proc. W grupie z aspiryną wykryto 19 guzów złośliwych, podczas gdy w grupie kontrolnej – 34.
Gdy badania przedłużono do dwóch lat, zmniejszenie ryzyka zachorowania wyniosło 63 proc.
Podobne efekty uzyskano przy innych zachorowaniach na raka spowodowanych wadami genetycznymi zespołu Lyncha. Przypadki nowotworów były w grupie „aspirynowej" rzadsze o połowę.
– Osoby, u których w rodzinie były przypadki raka, szczególnie raka jelita grubego, powinny poważnie rozważyć przyjmowanie niewielkiej dawki aspiryny dziennie. Dotyczy to zwłaszcza osób z predyspozycjami rodzinnymi – mówi prof. Burn.
Naukowcy podkreślają również, że aspiryna (i leki o podobnym składzie) obniża ryzyko zawału serca i udaru.
To nie pierwsze informacje o przeciwnowotworowym działaniu popularnego leku. W ubiegłym roku naukowcy stwierdzili, że aspiryna redukuje ryzyko śmierci aż o 25 proc.
– Osoby w wieku 50 – 60 lat powinny bardzo poważnie pomyśleć o dodaniu aspiryny do zestawu codziennych lekarstw, ponieważ daje ona ochronę przed rakiem, zawałem i wylewem – zachwala prof. Burn. – Z drugiej strony jednak aspiryna zwiększa ryzyko choroby wrzodowej żołądka – ostrzega naukowiec.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA