fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

ETS nie rozstrzygnął, gdzie płacić VAT od wynajmu stoisk na targach i wystawach

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Świadczenie usług obejmujących tworzenie, czasowe udostępnianie, a w razie potrzeby transport i montaż stoiska targowego może być usługą reklamy, usługą pomocniczą lub wynajmem rzeczowego majątku ruchomego
Tak orzekł 27 października Trybunał Sprawiedliwości UE w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w sprawie spółki Inter-Mark (sygnatura akt C-530/09).
Chodziło o ustalenie miejsca świadczenia usług wynajmu stoisk na targach i wystawach, co wpływa na ich opodatkowanie. Czy należy je zaliczyć do opodatkowanych w miejscu ich faktycznego świadczenia jako usług pomocniczych do usług organizacji targów i wystaw, czy też do usług reklamy? Te drugie są opodatkowane tam, gdzie usługobiorca ma stałą siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Trybunał uznał, że zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE, świadczenie tych usług może mieścić się zarówno w usługach reklamy (jeżeli stoisko zostało zaprojektowane lub jest wykorzystywane w celach reklamowych), jak i usługach pomocniczych do usług targów i wystaw (jeśli stoisko powstało i jest udostępnione na konkretnych targach lub wystawie o tematyce kulturalnej, artystycznej, sportowej, naukowej, edukacyjnej lub podobnej).
Według ETS jest jeszcze trzecia możliwość. Usługi organizacji targów i wystaw mogą mieścić się także w zakresie wynajmu rzeczowego majątku ruchomego, jeżeli czasowe odpłatne udostępnienie elementów tworzących to stoisko jest rozstrzygającym elementem wskazanego świadczenia usług. Wtedy opodatkowane są jak usługa reklamowa.
Zdaniem Romana Namysłowskiego, starszego menedżera w Ernst & Young, Trybunał potwierdził wątpliwości sądu krajowego, ale ich nie rozstrzygnął.
sygnatura akt C-530/09
Zobacz:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA