fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Premia inwestycyjna i niższe rachunki za prąd lub gaz

Decydując się na finansowanie kredytem inwestycji zmniejszającej zużycie energii (lub na wzięcie takich maszyn czy urządzeń w leasing), firma może liczyć na bonus w wysokości 10 lub 15 proc. nakładów. Premia ta nie jest jedyną korzyścią, a często nie jest nawet korzyścią najważniejszą. Wynik finansowy firmy w znacznie większym stopniu może poprawić obniżenie kosztów energii.
Na podstawie przykładów pochodzących z różnych krajów europejskich można stwierdzić, że koszty tego typu inwestycji zwracają się w okresie od roku do 6,5 roku. Zależy to m.in. od rodzaju technologii i skali modernizacji, ale także od cen energii elektrycznej w kraju inwestora. Wszystkie modernizacje zostały zrealizowane w ramach programu finansowania rozwoju energii zrównoważonej, firmowanego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Grzegorz Kloska, dyrektor regionu w BNP Paribas Bank Polska
Mamy za sobą kilka lat korzystania ze środków unijnych. Dzięki szeroko dostępnym informacjom wielu przedsiębiorców skorzystało z dotacji UE. Część z nich jest jednak zmęczona całym procesem. Skargi dotyczą między innymi długiego czasu oczekiwania, odrzucania wniosków bez należytego uzasadnienia, skomplikowanych procedur rozliczania inwestycji. Niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się walczyć przed sądem i wiem o wielu wygranych przez nich sprawach.
Duża część przedsiębiorców, z którymi spotykam się w mojej pracy w BNP Paribas Banku, jak również w ramach działalności w Kujawsko-Pomorskim Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, nie jest jeszcze świadoma, że równolegle do dotacji unijnych w formie bezzwrotnej powoli zaczynają się pojawiać finansowe instrumenty wsparcia publicznego. Coraz więcej instytucji angażuje się w dystrybucję środków unijnych w nowej formule. Mam tu na myśli na przykład fundusze poręczeniowe bądź celowe linie kredytowe dedykowane konkretnym typom projektów inwestycyjnych. Wielu przedsiębiorców nie łączy jednak tych nowych instrumentów z możliwością uzyskania wsparcia.
Kiedy rozmawiam z przedsiębiorcami, spotykam się raczej z niedowierzaniem, że ubieganie się o unijne pieniądze może być proste. Wszyscy się przyzwyczaili, że Unia to złożone procedury i długie procesy decyzyjne.
Tymczasem nowe instrumenty, oparte między innymi na preferencyjnych kredytach i umożliwiające skorzystanie ze specjalnych premii inwestycyjnych, nie wiążą się z rozbudowaną biurokracją. Firmy ubiegające się o przyznanie finansowania na preferencyjnych warunkach przygotowują wniosek kredytowy w sposób analogiczny, do procesu ubiegania się o standardowy kredyt inwestycyjny, czyli według znanych i przejrzystych reguł współpracy z bankiem.
W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej analizy projektu, żeby sprawdzić, czy kwalifikuje się on do uzyskania preferencyjnego finansowania. W takich przypadkach przedsiębiorca może skorzystać z bezpłatnej oceny proponowanego projektu inwestycyjnego; jej koszt pokrywany jest ze środków unijnych i stanowi element wsparcia. Przykładem może być audyt energetyczny, który jest przeprowadzany bez kosztów dla firmy w ramach ubiegania się o sfinansowanie inwestycji redukujących zużycie energii w przedsiębiorstwie.
Preferencyjne finasowanie małych i średnich firm – przydatne adresy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA