fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Banki będą akceptowały e-PIT osób starających się o kredyt

Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik
Osoby, które rozliczyły się przez Internet, łatwiej uzyskają kredyt. W najbliższym czasie wszystkie banki mają znieść obecne ograniczenia
Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację nr 24 119.
Jeden z posłów zwrócił uwagę, że w rozliczeniu za 2010 r. ponad milion osób złożyło PIT drogą elektroniczną. Okazuje się jednak, że może to stanowić kłopot dla tych podatników, którzy ubiegają się później o kredyt. Nie wszystkie banki akceptują przedstawione przez nich urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO). Część placówek żąda dla potwierdzenia złożenia PIT w formie papierowej.
Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że UPO wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej jest dowodem złożenia zeznania. Potwierdza też termin rozliczenia z fiskusem. Nie ma więc żadnych przeszkód, by banki je respektowały.
MF wyjaśnia, że wykaz dowodów, których żądają banki do oceny zdolności kredytowej klientów, wynika z ich wewnętrznych procedur. Minister nie ma wpływu na zakres dokumentów, których wymaga komercyjny bank, ani nie monitoruje takich kwestii.
W wielu wypadkach restrykcje wynikają z wydanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego rekomendacji T dotyczącej dobrych praktyk w zarządzaniu ryzykiem kredytowym. Na tej podstawie banki mają obowiązek uzyskania obiektywnych danych pozwalających na weryfikację deklaracji i oświadczeń kredytobiorcy.
MF zwróciło się z pytaniem do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Związku Banków Polskich. Z odpowiedzi wynika, iż sektor bankowy podjął działania, które dostosują procedury wewnętrzne do obowiązujących przepisów. Efektem ma być zniesienie wymogu doręczania bankowi dowodu złożenia w urzędzie skarbowym papierowej deklaracji podatkowej lub zaświadczenia o przychodach i dochodach.
Ponadto ZBP informuje, że sektor bankowy w coraz szerszym zakresie rezygnuje z wymogu dostarczania papierowych zaświadczeń. Przykładem może być brak obowiązku dostarczania dokumentacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, która jest udostępniana na stronach internetowych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
"W ocenie ZBP w najbliższym czasie wszystkie banki działające w Polsce będą akceptowały urzędowe potwierdzenie odbioru elektronicznej deklaracji podatkowej PIT bez ich papierowych wersji" – informuje ministerstwo.
Zobacz serwisy:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA