fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rewolucje w krajach arabskich

Muammar Kaddafi nie żyje

AFP
Muammar Kaddafi nie żyje. Minister informacji Mahmud Szammam poinformował, że były dyktator został zabity w ataku sił Narodowej Rady Libijskiej, a nie, jak podano wcześniej, w wyniku ran odniesionych w czasie ucieczki w konwoju zaatakowanym przez lotnictwo NATO
Przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej potwierdził, że zdjęcie przedstawiające najwyraźniej martwego mężczyznę, pokazywane w stacjach telewizyjnych, to zdjęcie zabitego dyktatora.
Telewizja Al-Arabija podała, że ciało Kaddafiego przywieziono do Misraty oraz że będzie mogła je sfilmować.
Tymczasem telewizja Al-Dżazira pokazała też zdjęcie ciała mężczyzny, którego zidentyfikowano jako dowódcę sił Kadafiego, ministra obrony Abu Bakra Junisa Dżabra; brodaty mężczyzna miał ślad po kuli poniżej szyi.
 
- Oddano mnóstwo strzałów do jego grupy, Kaddafi zmarł - dodał Madżid. Reuters zastrzega, że informacji tych nie udało się na razie potwierdzić z niezależnych źródeł.
- Widzieliśmy doniesienia mediów, ale nie możemy ich potwierdzić - powiedziała agencji Reutera rzeczniczka Departamentu Stanu, Beth Gosselin.
Według Madżida obalony libijski dyktator "jest ranny w obie nogi". - Został poważnie ranny, ale nadal oddycha. Został zabrany przez ambulans - powiedział przedstawiciel NRL w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera.
Przywódca Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Dżalil wygłosi wkrótce przemówienie do narodu - poinformowała  libijska telewizja.
Jak podaje arabka telewizja Al Dżazira, libijski dyktator został rzeczywiście złapany, ale nie jest wiadomo, czy jest żywy czy martwy.
- NATO sprawdza doniesienia o schwytaniu dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - poinformował przedstawiciel Sojuszu. Jak sprecyzował, sprawdzenie tych informacji zajmie trochę czasu.
- Muammar Kaddafi został ujęty w pobliżu swej rodzinnej Syrty o świcie, kiedy próbował uciekać w konwoju, który zaatakowały samoloty NATO - powiedział Abdel Madżid z Narodowej Rady Libijskiej.
Przedstawiciele Narodowej Rady Libijskiej poinformowali, że podczas operacji, w której schwytano Kaddafiego, zginął dowódca jego sił Abu Bakr Junis Dżabr.
Według cytowanego przez Reutersa naocznego świadka schwytania libijskiego dyktatora, Kaddafi ukrył się "w dziurze" i krzyczał "nie strzelać, nie strzelać".
- Kaddafi został zatrzymany. Został poważnie ranny, lecz oddycha - powiedział agencji AFP Mohamed Leith, jeden z dowódców z Misraty, na zachód od Syrty. Leith potwierdził, że widział Kaddafiego na własne oczy; dyktator miał na sobie strój w kolorze khaki, a na głowie turban.

Syrta zdobyta

- To ostatni dzień walki, w ciągu kilku godzin ogłosimy upadek Syrty - powiedział cytowany przez AFP podpułkownik Husejn Abdel Salam.
Inny dowódca, który kierował operacją we wschodniej części miasta, pułkownik Junus Al-Abdali, powiedział, że Syrta została wyzwolona, a obecnie trwa pościg za bojownikami, którzy próbują wydostać się z miasta - pisze agencja Reuters.
Associated Press informuje, powołując się na reporterów w Syrcie, że ostatni atak na pozycje sił wiernych Kadafiemu rozpoczął się około godz. 8 rano i trwał przez około 90 minut. Pisze też, że przed atakiem kilka samochodów pełnych ludzi wiernych Kadafiemu próbowało wyjechać z miasta, lecz powstańcy ludzi tych zabili.
Narodowa Rada Libijska zapowiadała, że czeka na upadek Syrty, by ogłosić "całkowite wyzwolenie" kraju i podjąć rozmowy w celu utworzenia rządu, odpowiedzialnego za proces transformacji.
Chociaż wiadomości o złapaniu Kaddafiego nie są potwierdzone, na ulicach Tripolisu ludzie już trąbią, świętując zwycięstwo nad dyktatorem.
Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA