fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kolejna tura rozmów ws. tworzenia rządu

ROL
Prezydent Bronisław Komorowski, premier, szef PO Donald Tusk i wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak spotkali się ws. tworzenia koalicji rządowej
Waldemar Pawlak i Donald Tusk opuścili Pałac Prezydencki. Wyjeżdżając nie rozmawiali z dziennikarzami.
Joanna Trzaska-Wieczorek z prezydenckiego biura prasowego zapewniła, że rozmowy były bardzo konkretne, ale tych konkretów nie podała. Wiadomo tylko, że panowie rozmawiali wyzwaniach wobec nowego rządu w obliczu światowego kryzysu gospodarczego. Wiadomo, że prace nad kwestiami personalnymi dotyczącymi przyszłego rządu jeszcze trwają. Prezydent czeka na efekt rozmów przyszłych koalicjantów. 8 listopada prezydent Komorowski przedstawi swoje opinie dotyczące zadań stojących przed nowym rządem.

Prezydent się interesuje

Prezydent zaprosił do siebie premiera i wicepremiera, gdyż zainteresowany jest procesem tworzenia nowego gabinetu i stanem uzgodnień między koalicjantami.
- Dzisiaj spotykamy się również z udziałem pana prezydenta, więc będzie to kolejny etap dyskusji koalicyjnych. Prezydent chce porozmawiać z partiami, które chcą tworzyć koalicję, większość, i to jest oczywiście bardzo naturalne, że w tym procesie kształtowania Sejmu, nowego rządu pan prezydent jest zainteresowany rozmową z ugrupowaniami, które mogą utworzyć większość w parlamencie i tym samym utworzyć rząd - mówił Pawlak przed spotkaniem.
Oświadczył, że w czasie spotkania nie będzie rozmowy na temat nowej struktury rządu. Na tym tle pojawił się ostatnio konflikt między PO i PSL. Premier Donald Tusk oświadczył, że chce wyłączenia kwestii energetycznych z Ministerstwa Gospodarki i przeniesienia ich do środowiska. W odpowiedzi na to ludowcy zaproponowali połączenie tych dwóch resortów.
- Dzisiaj nie będziemy rozmawiać o żadnych łączeniach czy dzieleniach resortów, tylko o głównych programowych propozycjach ze strony partii koalicyjnych - powiedział Pawlak. Według niego dla Komorowskiego ważna jest informacja, że PO i PSL są gotowe tworzyć koalicję i opracować program działania na najbliższe cztery lata. - Na tej podstawie pan prezydent będzie podejmował decyzje co do powierzenia nowemu premierowi misji tworzenia rządu - zaznaczył szef Stronnictwa.
Z kolei Joanna Trzaska-Wieczorek z prezydenckiego biura prasowego powiedziała, że spotkanie jest konsekwencją i kontynuacją ubiegłotygodniowych rozmów prezydenta z liderami ugrupowań, które weszły do nowego parlamentu.

"Zmusić Tuska do rządzenia"

Opozycja nie ma jasności co do intencji prezydenta Komorowskiego. Mariusz Błaszczak z PiS widzi je dwojako: albo jako reakcję na bierność premiera, albo jako chęć poparcia Grzegorza Schetyny. - Mam jednak nadzieję, że prezydent chce zainspirować, zmusić premiera, żeby rządził i rozwiązywał problemy, a nie tylko dbał o własną pozycję -  stwierdził Błaszczak.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA