fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

(O)polska nagroda dla Helmuta Kohla

Helmut Kohl
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Jerzy Haszczyński
Były kanclerz Niemiec otrzymał nagrodę specjalną „Złote Mosty Dialogu 2010" za jego wybitne zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania
W obecności polskiego ambasadora dr Marka Prawdy, Józef Sebesta, marszałek Województwa Opolskiego, oraz Ryszard Galla, Poseł na Sejm z ramienia Mniejszości Niemieckiej, wręczyli w Ludwigshafen Helmutowi Kohlowi, Kanclerzowi Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982 — 1998, nagrodę specjalną „Złote Mosty Dialogu 2010" za jego wybitne zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania.
Laudację wygłosił Arcybiskup prof. Alfons Nossol, Biskup Diecezji Opolskiej od 1977 do 2009 roku, wieloletni przyjaciel kanclerza. — Zjednoczenie Niemiec było punktem kulminacyjnym i ukoronowaniem jego polityki — zauważyl abp. Nossol przypominając także Mszę Pojednania w Krzyżowej w listopadzie 1989 roku, w którą sam koncebrował. W jego odczuciu msza miała podobnie silną symboliczną wymowę jak uściśnięcie dłoni Helmuta Kohla i Franćois Mitterranda w roku 1984 nad grobami w Verdun.
W swoim przemówieniu marszałek Sebesta podkreślił także w imieniu Posła Galli, że zasługi Helmuta Kohla dla Opola pozostaną na zawsze w pamięci.
- Wielcy politycy sprawdzają się w czasach wielkich przełomów, a lata 1989/90 były takimi czasami — mówił Sebesta podkreślając, że znak pojednania pomiędzy premierem Tadeuszem Mazowieckim i Kohlem ma do dziś ogromne znaczenie i jest podstawą polsko-niemieckiego dialogu i współpracy.
- Pana wkład był ogromny. W regionie opolskim od tego czasu zachodzi także wielki przełom. Opole jest regionem pojednania i współpracy wszystkich jego mieszkańców, tak bardzo różnorodnych. Region ten wyróżnia otwartość na świat i Europę — zwracał się do Kohla marszałek Opolszczyzny.
Hlmut Kohl podkreślił, iż — wziąwszy pod uwagę burzliwą wspólną historię Niemców i Polaków — ta polska nagroda jest dla niego szczególnym odznaczeniem, bowiem nie jest czymś oczywistym. Kanclerz podkreślił, iż jest „naturalnie poruszony słowami mojego przyjaciela Alfonsa Nossola".
Ambasador Marek Prawda zaznaczył, że Polska doznała wiele solidarności ze strony Europy. — Także stosunki polsko-niemieckie zasadniczo się zmieniły. W tym wszystkim miał Pan udział, szanowny Panie Kanclerzu, bardzo duży udział — mówił ambasador. — Znaczy to dla mnie wiele, że mogę to tu i dziś Panu powiedzieć, w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie Europy.
Nagroda specjalna „Złote Mosty Dialogu 2010" została przyznana w ubiegłym roku przez kapitułę Helmutowi Kohlowi oraz pierwszemu demokratycznie wybranemu premierowi Polski, Tadeuszowi Mazowieckiemu (1989 bis 1990). Nagroda przyznawana jest za wybitne osobiste zaangażowanie w polsko-niemieckie pojednanie. Wyboru laureatów wspólnie dokonał Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Helmut Kohl oraz Tadeusz Mazowiecki należą do pierwszych odznaczonych. Nagroda ta ma zachować od zapomnienia historię Śląska Opolskiego i równocześnie promować wielokulturowy region oraz jego otwarte i przyjazne społeczeństwo.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA