fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Naukowcy skonstruowali niewidzialny materiał

youtube
Naukowcy skonstruowali materiał, który załamuje światło i czyni znajdujący się za nim obiekt praktycznie niewidzialnym
Niewidzialność, o której człowiek marzy od zarania, ma solidne naukowe podstawy. Widzimy tylko obiekty, które odbijają światło. Gdybyśmy umieli zmusić je, by tego nie robiły, uczynilibyśmy je niewidzialnymi.
Z czymś na kształt niewidzialności mamy do czynienia w przyrodzie w zjawisku fatamorgany. Powstaje ona, kiedy nagrzany słońcem piasek zagina promienie światła. Do oka obserwatora dociera światło z nieba, a nie to odbite od powierzchni ziemi.
Naukowcom już wcześniej udało się opracować materiały, które kierowały wiązki światła wokół obiektów. Te tzw. metamateriały działały jednak na fale o określonej częstotliwości, to znaczy zaginały na przykład światło tylko jednego koloru.
Ali Aliev i jego koledzy z Teksańskiego Uniwersytetu w Dallas opracowali nową metodę. Arkusze wykonane z nanorurek węglowych zatopili w aerożelu, ultralekkim materiale, składającym się w 90 procentach z powietrza i podłączyli do prądu. Nanorurki błyskawicznie się rozgrzały i zaczęły zaginać fale światła, tworząc zjawisko podobne do fatamorgany.
Miraż powstaje dzięki temu, że światło rozchodzi się łatwiej w gorętszym materiale o mniejszej gęstości. Zjawisko jest tym mocniejsze, im gwałtowniejsza różnica między ośrodkami, przez które przechodzi światło.  Aliev tłumaczy, że nanorurki dużo efektywniej niż metale emitują ciepło, co daje większą różnicę temperatur w pobliżu urządzenia. Co więcej - nanorurki bardzo szybko się rozgrzewają i równie szybko tracą ciepło, więc miraż można włączyć i wyłączyć w każdej chwili.
Urządzenie działa najlepiej, kiedy jest zanurzone w wodzie - ta sprzyja bardziej gwałtownym różnicom temperatur, niż powietrze. Efekt doświadczenia jest piorunujący. Po włączeniu urządzenia w wodzie, materiał i wszystko, co się za nim znajduje, znika z pola widzenia
Aliev sądzi, że na podobnej zasadzie można tworzyć miraże akustyczne, zakrzywiające fale dźwiękowe. W przyszłości będzie ich można użyć kamuflowania odgłosów silników łodzi podwodnych.
Źródło: NewScientist
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA