fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

CP Energia zawarła umowę sprzedaży ZAO Kriogaz

Bloomberg
Transakcja o wartości około 5,7 mln zł ma być zrealizowana na przełomie 2011 i 2012 r. z powiązanymi z Gazprombankiem spółkami Tradescan Consultants oraz Onix
Kriogaz Polska, firma zależna od CP Energia, zawarła warunkową umowę sprzedaży rosyjskiego przedsiębiorstwa ZAO Kriogaz specjalizującego się w produkcji i sprzedaży skroplonego gazu LNG, świadczeniu usług budowlano-montażowych oraz obsłudze urządzeń energetycznych. Kwotę transakcji określono na 56,5 mln rubli (około 5,7 mln zł). Kupującymi są Tradescan Consultants oraz Onix, podmioty powiązane z rosyjskim Gazprombankiem.
Umowa dojdzie do skutku, jeśli giełdowa spółka uzyska zgodę rady nadzorczej na przeprowadzenie transakcji, a nabywcy otrzymają zgodę rosyjskiego urzędu antymonopolowego. Zarząd przewiduje, że zamknięcie transakcji nastąpi pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
- Podjęliśmy decyzję o sprzedaży tej części biznesu, ponieważ doszliśmy do wniosku, że bardziej owocna dla nas będzie kontynuacja współpracy handlowej z ZAO Kriogaz, niż posiadanie i rozwijanie własnych, lokalnych aktywów na terenie Federacji Rosyjskiej – twierdzi Mariusz Caliński, prezes CP Energii.
Dodał że CP Energia będzie partnerem sprzedawanej firmy, odpowiedzialnym za dystrybucję i sprzedaż na terenie Polski skroplonego gazu LNG produkowanego w Obwodzie Kaliningradzkim. W rosyjskiej enklawie ZAO Kriogaz, wspierany przez Gazprombank zainwestuje w budowę nowych instalacji. Dzięki temu CP Energia liczy na dalszy rozwój rynku LNG w Polsce wspierany importem zza północnej granicy naszego kraju.
Sprzedaż ZAO Kriogaz ma przyczynić się także do uporządkowania działalności giełdowej grupy. Dzięki umowie CP Energia skoncentruje się na swoim podstawowym biznesie, jakim jest sprzedaż gazu poprzez własne sieci i instalacje regazyfikacji LNG oraz rozwijaniu nowej działalności w obszarze obrotu gazem i energią elektryczną z wykorzystaniem sieci przesyłowych innych firm.
Zarząd CP Energii twierdzi, że sprzedaż ZAO Kriogaz prawdopodobnie nie przyczyni się do zmiany skonsolidowanych prognoz wyników finansowych określonych na lata 2011 i 2012, gdyż przychody i zyski tego podmiotu stanowią poniżej 10 proc. wyników grupy.
Pod koniec września CP Energia podała, że chce w tym roku wypracować 128,7 mln zł skonsolidowanych przychodów i 4,6 mln zł zysku EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja). Stratę w wysokości 0,4 mln zł poniesie za to na działalności operacyjnej. Dużo lepiej ma być w 2012 r. Zarząd prognozuje, że wówczas zanotuje 301 mln zł przychodów, 8,2 mln zł zysku operacyjnego i 13,6 mln zł zysku EBITDA.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA