fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Indie: popyt na złoto będzie windować ceny

Bloomberg
Zbliżający się w Indiach czas świąt religijnych, a po nim okres zawierania ślubów będą sprzyjać wzrostowi cen złota na światowych rynkach
Od września do końca listopada Indie będą przeżywać skumulowany okres uroczystości religijnych, którego kulminacją będzie hinduistyczne święto światła Diwali, po którym – jak co roku – zacznie się czas zawierania ślubów. Tradycyjnie, jest to też okres wzmożonej aktywności na rynku złota.
Szacuje się, że w tym roku wydatki na wyroby jubilerskie z kruszcu, którego posiadanie jest bardzo zakorzenione w kulturze Subkontynentu, wzrosną w Indiach o ok. 25 proc. Według przedstawiciela największego indyjskiego producenta biżuterii, firmy Rajesh Exports, w ciągu najbliższych 3 miesięcy zakupy złota w całych Indiach mogą osiągnąć wartość 250 ton. Oznaczać to będzie wzrost o 25 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub. roku.
Prezes Bombaj Bullion Association, Prithviraj Kothari, podkreśla, że rosnące ceny kruszcu paradoksalnie zachęcają do jeszcze większych zakupów. W ub. roku konsumpcja złota osiągnęła w Indiach największą wartość w historii i przekroczyła 963 tony. Pociągnęło to za sobą rekordową wartość importu: 958 ton. W tym roku, w ciągu pierwszych 6 miesięcy zakupy złota wzrosły w Indiach aż o 78 proc., do 108,5 tony.
Indie są największym na świecie rynkiem złota, a wraz z Chinami stanowią ponad połowę globalnego zapotrzebowania na ten kruszec.
Dobre nastroje konsumenckie w Indiach, gdzie ok. 15 proc. PKB wytwarza sektor rolniczy, dodatkowo poprawiają bogate plony żniw kończącej się pory monsunów. W tym roku opady w okresie czerwiec-wrzesień nie spowodowały katastrofalnych powodzi.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA