fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Łazik u stóp krateru

Zdjęcia z powierzchni Marsa zrobione przez Opportunity
AFP
Opportunity badający powierzchnię Marsa od siedmiu lat poszukuje śladów życia
Pojazd wielkości wózka golfowego dotarł na brzeg krateru Endeavour. Miejsce, gdzie się zatrzymał, zostało nazwane Spirit Point na pamiątkę bliźniaczego łazika, który zakończył misję w maju. Od momentu wydostania się z krateru Victoria w sierpniu 2008 r. robot przebył 21 km.
– Dane dostarczone przez Opportunity i uzyskane z nadchodzącej misji Mars Science Laboratory będą odgrywać kluczową rolę w przygotowaniu lotów załogowych na Marsa – powiedział Charles Bolden, administrator NASA.
Endeavour jest największym kraterem z tych, które odwiedził Opportunity. Ma 22 km średnicy, a na jego dnie znajdują się skały starsze niż te, które badał łazik podczas misji na Czerwonej Planecie.
Naukowców z NASA skusiły minerały ilaste wykryte na dnie krateru przez Mars Recconnaissance Orbiter. Pochodzą one z czasów, kiedy powierzchnia globu była cieplejsza i bardziej wilgotna.
– Wkrótce będziemy mieli możliwość wzięcia próbki skały, jakiej nasz bohater nigdy dotąd nie spotkał – powiedział Matthew Golombek, naukowiec programu z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. – Minerały ilaste powstają w warunkach wilgotnych, dlatego możemy się czegoś dowiedzieć o środowisku, w którym były warunki do życia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA