fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

W zakazanym Mieście giną zabytki

fot. Randt Brid
Flickr
Zakazane Miasto w Pekinie - dawna siedziba chińskich cesarzy - niegdyś było najbardziej strzeżonym miejscem w Państwie Środka. Jego nazwa wzięła się z tego, że „zwykły śmiertelnik” nie miał prawa przekroczyć jego progów.
2011 rok przejdzie do historii jako wyjątkowo pechowy dla Zakazanego Miasta, bowiem od kilku miesięcy wstrząsają nim kolejne skandale.
Ostatni z nich to wystawienie na aukcji 5 starożytnych zwojów z kaligrafią, stanowiących część pałacowej kolekcji. Muzeum Pałacowe twierdzi, iż w rzeczywistości pięciu dzieł pochodzących z dynastii Song ze względów proceduralnych nigdy nie dołączono do oficjalnego zbioru, jednakże media tłumaczenia te określają jako wyjątkowo mało wiarygodne.
Na początku lipca chińskie media ujawniły, iż Muzeum starało się zatuszować sprawę rozbicia porcelanowego talerza, który podczas oględzin miał rozpaść się na 6 kawałków. Problem tkwi w tym, że liczące około 1000 lat porcelanowe dzieło sztuki warte było około 15 mln dolarów.
Kilka miesięcy temu pod osłoną nocy okradziono jedną z pałacowych wystaw. Jeden z chińskich dziennikarzy na swoim blogu zamieścił po tym wydarzeniu informację o tajnym klubie miliarderów, który miał mieścić się w jednym z cesarskich pawilonów.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA