fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Pracodawcy szukają specjalistów

Zajęcia na Akademii Morskiej w Szczecinie
Fotorzepa, Marcin Bielecki Mar Marcin Bielecki
Wiele uczelni, zanim zaproponuje nowy kierunek studiów, najpierw konsultuje go z pracodawcami i kandydatami.
 
Dzięki temu co roku powstają tylko takie, na które jest zapotrzebowanie i po których łatwiej będzie znaleźć pracę.
Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza postanowił na przykład kształcić pracowników dla wojska i instytucji zajmujących się zarządzaniem kryzysowym. Kandydatów na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa ma przyciągnąć kierunek bezpieczeństwo narodowe. To studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia. Oprócz tego w ofercie są nowe specjalizacje, m.in. biofizyka nanobiomedyczna na kierunku biofizyka, po której absolwenci będą przygotowani do pracy w instytucjach naukowo-badawczych i edukacyjnych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, laboratoriach diagnostycznych i medycznych, w przemyśle nowoczesnych technologii wykorzystującym materiały nowej generacji, takich jak: nanomateriały, biomateriały, materiały fotoniczne, zaawansowane materiały dla współczesnej elektroniki i optoelektroniki. – Studenci będą mieli zajęcia praktyczne w pracowniach Centrum NanoBioMedycznego w Poznaniu – mówi Agnieszka Kurka z biura prasowego UAM. Na filologii powstaje z kolei czteroletnia specjalność filologia portugalska, dzięki której studenci będą mogli poznać literaturę i kulturę portugalską. Będą się uczyć portugalskiego i francuskiego. Będą mogli również uczęszczać na zajęcia z drugiego języka iberyjskiego, np. hiszpańskiego lub katalońskiego jako przedmiotu fakultatywnego. Program studiów przewiduje także zapoznanie się z historią literatury i kultury Brazylii.
Z dnia na dzień rośnie liczba zarejestrowanych kandydatów w elektronicznym systemie rekrutacji Politechniki Wrocławskiej. Według stanu na dziś jest ich już ponad 3,5 tys. Studiować można na 12 wydziałach oraz w Studium Kształcenia Podstawowego i czterech zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych (Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Bielawa). Zainteresowani mają do wyboru niemal 60 kierunków i ponad 130 specjalności. W ramach tegorocznego naboru znajdują się także dwa zupełnie nowe kierunki. Są to inżynieria systemów na Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz geodezja i kartografia na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Rekrutacja trwa do 3 lipca, do godz. 13. Pięć dni później zostanie ogłoszona lista przyjętych. – Politechnika Wrocławska według rankingu „Rz" i „Perspektyw" jest najlepszą uczelnią na Dolnym Śląsku. Co więcej, plasujemy się na drugim miejscu w Polsce w kategorii uczelni technicznych oraz piątym w zestawieniu ogólnym wszystkich uczelni akademickich w kraju. Po raz kolejny okazaliśmy się najlepsi pod względem liczby zgłoszonych patentów, co pozwoliło na zajęcie drugiej lokaty w ogólnopolskiej kategorii innowacyjność. To samo miejsce przypadło nam również w kategorii kierunki techniczne i informatyka – zachwala Andrzej Charytoniuk, rzecznik uczelni. Od nowego roku akademickiego wrocławski wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej uruchamia kierunek dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej – grafikę oraz psychologię dla magistrów. Na obu kierunkach przygotowano 100 miejsc.
15 tys. miejsc czeka na szczecińskich uczelniach. Na gospodarkę przestrzenną i bezpieczeństwo wewnętrzne zaprasza Uniwersytet Szczeciński. Ten drugi kierunek prowadzony na Wydziale Humanistycznym przygotowuje do pracy w służbach zajmujących się porządkiem publicznym, w administracji państwowej i samorządowej, ale także w Straży Pożarnej, w Służbie Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w Biurze Ochrony Rządu czy w Straży Miejskiej. Również dwa przyszłościowe kierunki: informatykę i logistykę przygotowała szczecińska Akademia Morska. Informatyka uzyskała wsparcie funduszy strukturalnych UE, dzięki temu 32 studentów studiów niestacjonarnych będzie mogło studiować bezpłatnie.
Najwięcej do zaproponowania ma Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, który powstał z połączenia Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej w styczniu 2009. Dziś kształci 14 tysięcy studentów. Ofertę wzbogacił o cztery kierunki inżynierskie: budowę jachtów (unikalne w skali kraju studia międzykierunkowe), mikrobiologię stosowaną, gospodarkę przestrzenną i teleinformatykę.
W sumie dla kandydatów przygotowano 48 kierunków na 10 wydziałach. Uczelnia prowadzi także osiem kierunków zamawianych, w tym mechatronikę, robotykę, biotechnologię, informatykę. Złożyła też osiem wniosków obejmujących kształcenie w tej formie na 12 kolejnych kierunkach.
Oferta rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania to efekt wnikliwej analizy zmieniających się potrzeb rynku. Prowadzone od 10 lat badania losów absolwentów pokazują, że zdecydowana większość z nich znajduje pracę zaraz po ukończeniu studiów. – Badamy też oczekiwania pracodawców wobec potencjalnych kandydatów, analizujemy oferty pracy i profile osób poszukujących etatu. Wynikiem szczegółowych analiz jest oferta studiów dostosowana do potrzeb rynku pracy i stale podnoszona jakość kształcenia – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ. Od nowego roku akademickiego uczelnia uruchamia kilka nowych kierunków i specjalności. W październiku ruszą studia inżynierskie I stopnia na kierunku logistyka (siedem semestrów). Studenci będą mieć do wyboru dwie specjalności: transport i spedycję oraz informatykę w systemach logistycznych.
– To wymarzone studia dla osób, które myślą o pracy na kierowniczych stanowiskach w firmach zajmujących się transportem, spedycją, organizacją wewnętrznych i zewnętrznych przepływów materiałów, ludzi i informacji – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ. Nabór rozpoczął się także na studiach I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość (sześć semestrów). Absolwenci uzyskają zaawansowaną wiedzę z zakresu księgowości, rachunkowości i podatków. Nauczą się też profesjonalnej obsługi finansowej firm. Będą przygotowani do zarządzania działem finansowo-księgowym i prowadzenia własnej firmy.
Od nowego roku akademickiego uczelnia zamierza uruchomić także studia I stopnia na kierunku fizjoterapia (siedem semestrów). – Absolwenci znajdą dobrze płatną pracę w kraju i za granicą, np. w szpitalach klinicznych, przychodniach i gabinetach specjalistycznych, a także sanatoriach, szpitalach uzdrowiskowych, ośrodkach odnowy biologicznej i spa. Będą też przygotowani do rehabilitacji w miejscu zamieszkania chorego – mówi Pasieczna. Uczelnia ma dobrze wyposażoną bazę potrzebną do kształcenia na tym kierunku, m.in. laboratorium anatomii i fizjologii wysiłku, kinezyterapii i masażu, halę sportową z zapleczem odnowy biologicznej i laboratoria komputerowe.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA