fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Solorz-Żak ma wyłączność na negocjacje zakupu Polkomtela

Zygmunt Solorz-Żak
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Właściciele Polkomtela zdecydowali wczoraj o przyznaniu wyłączności na negocjacje zakupu akcji spółki - poinformowała "Rz" osoba zbliżona do transakcji
- Jest decyzja i jest ona – jakby to ująć - zgodna z oczekiwaniami, czyli informacjami przekazywanymi przez prasę - powiedział nasz rozmówca wczoraj wieczorem.
To oznacza, że wyłączność otrzymał Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Cyfrowego Polsatu, który – według doniesień mediów w kraju i agencji międzynarodowych, nigdy nie sprostowanych przez żadną ze stron - od początku oferował najwięcej za Polkomtel (około 18 mld zł).
Rzecznik Solorza-Żaka, Tomasz Matwiejczuk, odmówił komentarza. Niewykluczone, że dzisiaj sprzedający ogłoszą swoją decyzję publicznie.
Wyjaśnienia wymaga m.in. na jak długo biznesmen otrzymał wyłączność oraz czy jest to ostatni etap całej procedury, czy też dopuszcza się – w razie niepowodzenia rozmów – do gry będą mogli wrócić jego konkurenci. A są to globalny fundusz Apax oraz norweska grupa telekomunikacyjna – Telenor. Cała trójka złożyła ostateczne wiążące oferty zakupu nieco ponad 20 mln akcji Polkomtela w piątek, 10 czerwca.
Niedługo potem – w miniony czwartek - na rynek kapitałowy trafiła informacja, że Solorz-Żak i jego biznesowy Partner, Heronim Ruta, przygotowują się do sprzedaży pakietu akcji Cyfrowego Polsatu. Kurs akcji Cyfrowego Polsatu na giełdzie spadł z samego rana w piątek o kilka procent: najwyraźniej inwestorzy obawiali się szybkiej transakcji po cenie na tyle niskiej, aby usatysfakcjonowała kupujących duże pakiety walorów graczy.
Jednak ani w piątek, ani przez pierwsze dwa dni bieżącego tygodnia do transakcji na akcjach satelitarnej platformy nie doszło. Wczoraj wieczorem Cyfrowy Polsat podał, że jego właściciele chcą w sumie sprzedać nieco ponad 86,1 mln walorów, czyli przekażą 25 proc. firmy w ręce inwestorów finansowych. Solorz-Żak zachować ma większościowy pakiet walorów (50 proc. plus jedna akcja). Biorąc pod uwagę kurs Cyfrowego Polsatu na zamknięciu sesji, dzięki ofercie sprzedający uzyskają około 1,4 mld zł.
Zarówno wielkość oferty, jak i jej obecna wartość są zgodne z domysłami analityków i naszymi szacunkami z soboty. Nie jest też do końca jasne, czy środki ze sprzedaży akcji Cyfrowego Polsatu zostaną przeznaczone na zakup Polkomtela. Osoba zbliżona do Solorza#-Żaka zapewniała nas w piątek, żefinansowanie transakcji zostało zapewnione wcześniej.
Z kolei sam biznesmen deklarował już mniej jednoznacznie, że to pieniądze na inwestycje w telekomunikacji, w tym potencjalnie na rozbudowę sieci ultraszybkiego Internetu w technologii LTE (ang. Long Term Evolution). Jeśli jednak dodatkowe 1,4 mld zł to pieniądze na Polkomtel, to łączna kwota, jaką wyłoży biznesmen przewyższy 19 mld zł, z czego zapłata za same akcje mogłaby wynieść około 17 mld zł.
Polkomtel należy do PKN Orlen, KGHM, PGE, Węglokoksu oraz brytyjskiej grupy Vodafone. Ma około 14 mln klientów. W 2010 r. wypracował 7,9 mld zł przychodów i 1,18 mld zł zysku netto.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA