fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

SABMiller chce przejąć Foster's

Bloomberg
Beata Drewnowska
Australijski producent piwa odrzucił ofertę złożoną przez właściciela Kompanii Piwowarskiej. Foster's Group uważa, że 10 mld dolarów to za mało
Na wieść o możliwym przejęciu akcje Foster's Group zdrożały na giełdzie w Sydney do 5,14 dolarów za walor. Była najwyższa od 25 lat. SABMiller zaoferował 4,9 dol. za jedną akcję tego największego producenta piwa w Australii i zapowiada, że nie zamierza zrezygnować z porozumienia z właścicielami Foster's. Przejmując go, ten drugi największy producent piwa na świecie (pod względem wielkości sprzedaży) zyskałby ok. 50 proc. australijskiego rynku piwa, wraz z czołową tam marką Victoria Bitter.
SABMiller, tak, jak pozostali piwni giganci, jest skazany na przejęcia jeżeli chce utrzymać szybkie tempo rozwoju. W poprzednim roku finansowym zakończonym 31 marca 2011 r. sprzedaż piw właściciela lidera polskiego rynku piwa zwiększyła się o 2 proc., głównie za sprawą Afryki i Azji. W tej ostatniej sprzedaż poszła w górę o 10 proc. W Europie, wielkość sprzedaży SABMillera spadła o 3 proc. W Polsce była o niemal 4 proc. mniejsza.
SABmiller nie jest jedynym chętnym na grupę Foster's. Przejęciem australijskiej firmy interesują się także japoński Asahi Breweries i Mexico's Grupo Modelo SAB de CV.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA