fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Rozmowa z Agnieszką Czekierdą

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Rozmowa z Agnieszką Czekierdą, założycielką pierwszego w Polsce repertuarowego teatru dla widzów od 1 do 4 lat i sceny dla dzieci od lat 5 do 10 lat, którego otwarcie zaplanowano na weekend
Co sprawia, że aktorka dramatyczna decyduje się na stworzenie teatru dla widzów w pampersach?
Agnieszka Czekierda: Uwielbiam poznawać i sprawdzać się w obszarach wcześniej nieznanych. Stworzyłam już teatr dla starszych widzów – niedawno obchodziliśmy 14. urodziny Konsekwentnego, który z powodzeniem utrzymuje się na polskiej scenie niezależnej. Od dziesięciu lat pracuję też z przedszkolakami i uczniami.
Ale teraz postanowiła pani założyć teatr dla dzieci raczkujących?
Także dla nich. Na festiwalu teatralnym Visioni Di Futuro w Bolonii zobaczyłam twórców dla najmłodszych widzów z Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii... To było bardzo inspirujące. A potem przyszła propozycja ze SCEK.
Ci, którzy kojarzą kamienicę przy Jezuickiej 4, wiedzą, że działa tu prężnie właśnie Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. W styczniu udostępniono tam odremontowane piwnice. Można więc powiedzieć, że zeszła pani do podziemi?
Do jednego z pomieszczeń nowocześnie wyposażonych, a zarazem zabytkowej przestrzeni, gdzie jest m.in. winda dla wózków i obszerne toalety, w których za chwilę stanie przewijak. W piwnicach już działa galeria, a teraz będzie także pierwszy stały, repertuarowy teatr dla bardzo małych widzów. Do sali ze sceną pośrodku i podwyższoną widownią z podestami, ale bez krzeseł wejdzie nie więcej niż 50 osób. Dzieci mają się tu czuć bezpiecznie (np. sala cały czas jest oświetlona), mogą wyrażać emocje, a scenę i aktora powinny mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki, by w każdej chwili móc się przyłączyć do zabawy.
Jak w praktyce mają wyglądać spektakle „1 – 4"?
Bawimy się prostymi przedmiotami, odkrywamy ich możliwości. Wykorzystujemy kształty i kolory, odnajdujemy dźwięki ukryte w rytmie słów, onomatopejach i w używanych na scenie przedmiotach.
Jak będzie działał teatr?
Mamy zaplanowany repertuar na całe wakacje Dla najmłodszych widzów gramy w godzinach największej dziecięcej aktywności – o 9, 10 rano – oraz późnym popołudniem. Z czasem chciałabym zapraszać gości z zagranicy – z Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec – ale też z Polski, m.in. pionierski na naszym gruncie Teatr Atofri z Poznania. Teatr dla bardzo małych widzów to wciąż bardzo pojemna nisza.
 
Premiery i nie tylko
„Rozplatanie tęczy", dla widzów „1 – 4" – niedziela (12.06), godz 9 i 10.30, czas trwania: 30 minut i 10 minut wspólnej zabawy, bilety: 40 zł (na zdjęciu na dole)
Spektakl zaczyna się w absolutnej bieli i kończy – jak nietrudno się domyślić – w feerii barw. Przedstawienie tworzą obrazy, muzyka, rytm oraz gest. – „Rozplatanie tęczy" to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji – zapowiada aktorka, zarazem reżyserka, autorka pomysłu i scenografii Agnieszka Czekierda.
„Sklep Magika Mechanika", dla widzów „5 – 10" – sobota (11.06), godz. 14 i 17, czas trwania: 60 minut, bilety: 50 zł (na zdjęciu na górze)
Spektakl inspirowany pełną fantastycznych stworów i inspirujących zdarzeń „Baśnią o stalowym jeżu" Brzechwy. Reżyserka nazywa ten tekst „Lemem dla dzieci". Jeż przemierza świat w poszukiwaniu możliwości zrzucenia pancerza, w który został zaklęty. W rtęciowych stawach odkrywa trytony, w ciemnym lesie, pełnym strzyg i dusiołków, spotyka Czarodzieja Babuleja, z wielką siłą przyciąga go Góra Magnesowa. Spektakl oparty na ruchu, tańcu, dźwięku i świetle. Dwoje aktorów, Agnieszka Czekierda i Antoni Barłowski, wyczarowuje baśniowy świat przy pomocy prostych sprzętów. Inspiruje widzów do zabawy w teatr.
Inne atrakcje na otwarcie Teatru Małego Widza
W ramach trwającego trzy dni otwarcia, oprócz premierowych spektakli, zaplanowano także wykład pt. „Jak mądrze kochać swoje dziecko" oraz – w ramach cyklu „Teatr Małego Widza lubi czytać książki" – czytanie literatury dziecięcej przez zaprzyjaźnionych aktorów. W repertuarze teatru przy ul. Jezuickiej 4 znajdują się też „Warsztaty ze światłem" – dwie godziny zajęć, w których pod kierunkiem aktora dzieci tworzą spektakl dla rodziców. Kluczowym środkiem wyrazu jest tu światło – uczestnicy np. „pływają" w błękitnym oceanie, odkrywają teatr cieni i magię pryzmatu, dzięki któremu wydobyć można różne kolory... Bilety: 60 zł, rodzice wchodzą za darmo.
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Jezuicka 4 00-281 Warszawa Stare Miasto
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA