fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Część emerytury liczona po staremu, a część po nowemu

Osoby, które wiek uprawniający do emerytury ukończyły lub ukończą w latach 2009 – 2013, mają prawo do obliczenia swojego świadczenia częściowo na nowych, a częściowo na starych zasadach
Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest wycofanie się z OFE oraz niepobieranie wcześniejszej emerytury.
Dla niektórych osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. ZUS ustala emeryturę częściowo na starych, a częściowo na nowych zasadach. To tzw. mieszany sposób obliczenia świadczenia wynikający z art. 183 ustawy emerytalnej.
Przewidziany jest on dla osób, które łącznie spełniły następujące warunki:
Odnosząc się do tego ostatniego warunku, należy zaznaczyć, że chodzi zarówno o powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jak również o wiek uprawniający do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej (najczęściej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn).
Oznacza to, że mieszany sposób ustalenia wysokości świadczenia ma zastosowanie zarówno do  emerytury w podstawowym, jak i w obniżonym wieku emerytalnym. Im później osoba ubezpieczona ukończy ten wiek w okresie 2009 – 2013, tym niższa będzie część emerytury obliczona według starych zasad, a tym wyższa – według nowych zasad. Nie ma przy tym znaczenia rok zgłoszenia wniosku o emeryturę.
Dla osób, które ukończyły wiek uprawniający do emerytury w 2009 r., świadczenie składa się z 80 procent emerytury wyliczonej według starych zasad oraz z 20 procent emerytury obliczonej ze składek i kapitału początkowego. W przypadku ukończenia wieku emerytalnego w kolejnych latach proporcje są następujące:
Mieszany sposób ustalenia wysokości nowej emerytury jest prawem ubezpieczonego, z którego może on skorzystać, ale nie musi.
Zobacz  pozostałe artykuły w Kodeksie emerytalnym
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA