fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Miliardowe inwestycje Fiata

Bloomberg
Za pół miliarda dolarów Fiat wykupi ostatnie 6 proc akcji Chryslera, jakie jeszcze ma Departament Skarbu USA. Z tej kwoty 15 mln dol. otrzyma rząd Kanady
Równolegle Fiat inwestuje w Rosji i Chinach - łącznie blisko półtora miliarda dolarów. Na program  produkcji nowej Lancii Ypsilon w  Tychach Fiat wydał ponad 450 mln euro, w tym 400 mln w Polsce.
W przypadku wykupu akcji Chryslera Fiat dodatkowo jeszcze dopłaci 60 mln dolarów za prawo wykupienia akcji należących do funduszu opieki zdrowotnej związku zawodowego UAW.
Ta transakcja wskazuje, że najprawdopodobniej dyrektor generalny Fiata i prezes Chryslera,Sergio Marchionne zrezygnował z powrotu Chryslera na giełdę. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Marchionne mówił, że oferta publiczna akcji Chryslera byłaby najłatwiejszym sposobem na  pozyskanie gotówki.
W każdym razie rząd amerykański odzyskał 11,2 mld dolarów z 12,5, jakie pożyczył Chryslerowi. Timothy Geithner,sekretarz skarbu USA już kilkakrotnie mówił,że odzyskanie całej kwoty jest bardzo mało prawdopodobne. — Rząd wychodzi z Chryslera i jest oczywiste,że decyzja prezydenta Obamy, aby wesprzeć tego producenta  była słuszna - napisał Geithner w opublikowanym w ostatni czwartek oświadczeniu.
Tydzień temu Fiat zwiększył swój pakiet akcji w Chryslerze do 46 proc. po tym, jak Chrysler spłacił 7,6 mld dol. rządom USA i Kanady. Analitycy teraz przyznają, że Marchionne dokonał czegoś, w co mało kto wierzył, że może się udać. — Mało tego. Nie dosyć, że wyprowadził Chryslera ze strat, to jeszcze ma wiarygodną strategię na przyszłość, łącznie z całą gamą modeli -  napisała Maryann Keller, analityczka rynku samochodowego z Connecticut. Keller podkreśla także, że podziwia Marchionne za całą inżynierię finansową, jaką wykorzystał spłacając Chryslera. Udało mu się przy tym uzyskać znakomite warunki, bo było bardzo wątpliwe, czy Chrysler jest rzeczywiście do uratowania.
Z kolei Fiat w opublikowanym oświadczeniu zapewnia, że nie ma kłopotów z pozyskaniem gotówki i zamierza skorzystać z prawa zwiększenia portfela akcji nawet do 70 proc. Chodzi tutaj o opcję kupna 40 proc. należących do związku zawodowego UAW zarządzanych przez fundusz opieki zdrowotnej. Zapłacił za nią właśnie 15 mln dol. Z tej opcji może skorzystać od lipca 2012 do końca grudnia 2016 roku. Przy czym wykup akcji może odbywać się nie częściej, niż co 6 miesięcy w pakietach po 8 proc.
Plan ratunkowy Chryslera polegał na darmowym przejęciu przez Fiata 35 proc. amerykańskiego koncernu.W zamian za to Włosi mieli dokonać transferu technologii oraz przeprowadzić restrukturyzację Chryslera. W ramach tego programu Marchionne  zamierza w tym roku zwiększyć sprzedaż aut Chryslera o 32 proc do 2 mln przy zysku z działalności bieżącej wynoszącym 200-500 mln dol. Osiągnięcie tego celu jest bardzo prawdopodobne, ponieważ   zysk Chryslera w pierwszym kwartale wyniósł wyniósł 116 mln dol. i był  pierwszym wynikiem na plusie od bankructwa wiosną 2009. Jak na razie jednak sprzedaż wzrosła o 18 proc.
Równolegle z Chryslerem Fiat prowadzi inne inwestycje. Jeszcze w tym tygodniu mają zakończyć się negocjacje w sprawie budowy fabryki w Rosji wartej 1,1 mld dolarów - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Przemysłu. Początkowo będą tam montowane auta, potem produkcja ma dojść do 120 tys. sztuk rocznie - mówił na spotkaniu z prasą Dimitrij Lewczenkow, urzędnik w resorcie. Docelowa produkcja , to 350 tys. sztuk, a w zamian za to Fiat otrzyma prawo do bezcłowego importu komponentów, także silników z polskich fabryk. Ta decyzja Rosjan, niezgodna z międzynarodowymi regułami handlu może doprowadzić do kolejnego opóźnienia w wejściu Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Fiat nie jest jedynym producentem samochodów, który zamierza inwestować w Rosji. Fabrykę za 1,2 mld dol. zamierza wybudować Ford z Sollersem,zaś General Motors, który z ma montować Chevrolety w fabryce GAZ zainwestuje 1 mld dol.
Fiat inwestuje również w Chinach. Na początek zamierza produkować tam skrzynie biegów wspólnie z Hangzhou Advance Gearbox Group. Ta informacja została dzisiaj podana w Rzymie podczas wizyty we Włoszech chińskiego wiceprezydenta Xi Jinpinga. Fiat podpisał już również  porozumienie o produkcji z chińskim Guangzhou Automobile Ltd, 6. największym producentem aut w tym kraju.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA