fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Policjant z wykroczeniem

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Ukaranie za wykroczenie nie powinno być przeszkodą w podjęciu pracy w policji uznali posłowie i przygotowali zmianę przepisów
Posłowie z Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji chcą zmienić przepisy o naborze do służby w policji. Komisyjny projekt jest już gotowy i czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.
Zmiany dotyczą warunków, jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w policji, oraz postępowania kwalifikacyjnego. Autorzy chcą, by podczas przyjmowania do służby zrezygnowano z wymogu niekaralności za wykroczenia. Dziś od policjanta wymaga się niekaralności zarówno za przestępstwa, jak i wykroczenia. Postępowanie kwalifikacyjne jest więc przerywane, gdy dojdzie do ukarania nawet za drobne wykroczenie. Posłowie uznali, że to zbyt rygorystyczne.
To niejedyna korekta. Zmiany nastąpią też w przepisach o postępowaniu kwalifikacyjnym. Autorzy chcą, by informacja o jego wyniku stanowiła informację publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym (od złożenia podania przez testy wiedzy i sprawności aż do rozmowy kwalifikacyjnej).
Minister spraw wewnętrznych i administracji w rozporządzeniu miałby też określać zakres informacji o wolnych stanowiskach oraz sposób podawania ich do wiadomości publicznej. Zainteresowani pracą w policji mieliby dzięki temu informacje o terminach i limitach przyjęć w danym roku.
Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem
Przeczytaj także artykuły:
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA