fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Ostatnie przygotowania do przyjazdu Obamy

Barack Obama
AFP
W stolicy są już wysłannicy prezydenta USA, którzy mają dopiąć szczegóły jego pobytu w Polsce
Informację tę potwierdza Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor prezydenckiego biura prasowego. – To druga taka wizyta przygotowawcza. Po jej zakończeniu zostanie ustalony dokładny program wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, harmonogram jego spotkań oraz inne szczegóły organizacyjne – mówi "Rz".
Barack Obama przyjedzie do Polski 27 maja, by w Warszawie wziąć udział w szczycie przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.
Prezydent USA spędzi w stolicy dwa dni. Oprócz udziału w szczycie odbędzie rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Ani Kancelaria Prezydenta, ani Ambasada USA nie informują jednak o pozostałych szczegółach wizyty.
Jak już informowaliśmy w "Rz", rekonesans w Polsce odbyli już przedstawiciele Secret Service (ochrona amerykańskich władz), którzy z polskim Biurem Ochrony Rządu przygotowują wizytę pod kątem bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne po zabiciu przez Amerykanów Osamy bin Ladena.
Nieoficjalnie wiadomo, że amerykański prezydent będzie rozmawiać z polskimi politykami nie tylko o kwestiach politycznych. Jednym z tematów ma być eksploatacja gazu łupkowego w Polsce, innym – stacjonowanie w naszym kraju amerykańskich myśliwców F-16. Być może Obama spotka się też z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, by omówić z nim efekty jego niedawnej wizyty w Tunezji. Mówi się też, że może złożyć w Warszawie deklarację w sprawie zniesienia wiz dla Polaków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA