fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

1 procent podatku

Każde życie warte jest wsparcia

Archiwum
Jako Caritas Polska zachęcamy państwa do wsparcia akcji przekazania 1 procentu podatku na rzecz przewlekle chorych, zwłaszcza dzieci i starszych. Ta grupa potrzebujących jest objęta naszą troską stale, ale w tym roku chcemy jej szczególnie pomóc.
Docierają do nas sygnały o niedostatecznym zaopatrzeniu chorych w specjalistyczny sprzęt medyczny. Takie potrzeby zgłaszają między innymi chodzący po kolędzie księża, zwłaszcza z małych miejscowości. Spotykają oni w domach chorych, na ogół otoczonych troskliwą opieką rodziny, ale często pozbawionych odpowiednich urządzeń, które mogłyby przynieść znaczną ulgę w cierpieniu. Brakuje zwłaszcza materaców przeciwodleżynowych, ssaków, koncentratorów tlenu, a czasem też prostej informacji, dokąd się zwrócić o pomoc. Stąd nasz pomysł, aby na zakup takiego sprzętu przeznaczyć 1 procent z podatku dochodowego. Z przekazanych w tym roku darowizn chcemy wyposażyć wypożyczalnie sprzętu medycznego.
Jezus nigdy nie lekceważył ludzkiej biedy i chorób. Zostawił nam przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Realizacja zawartego w przypowieści przykazania miłości stanowi znak rozpoznawczy chrześcijan. Papież Jan Paweł II w liście apostolskim „Salvifici doloris" przypomniał, że „miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka, jakiekolwiek by ono było", przy czym „zatrzymanie się nie oznacza ciekawości, ale gotowość". Chodzi oczywiście o gotowość pomocy. W tę pomoc miłosierny Samarytanin „wkłada swoje serce, nie żałuje również środków materialnych" – zaznaczył papież.
W tej perspektywie należy widzieć działalność Caritas. Katechizmowo rzecz ujmując, spełniamy uczynki miłosierne wobec ciała:głodnych karmimy, nagich przyodziewamy, chorych wspieramy, podróżnych (uchodźców) w dom przyjmujemy, więźniów pocieszamy. Nasza praca stanowi wkład w budowę cywilizacji miłości, do której tworzenia gorąco wzywał Sługa Boży. Kulturę życia przeciwstawiał on kulturze śmierci z jej najsmutniejszymi przejawami – aborcją, eutanazją czy karą śmierci.
W tym roku mija pięć lat od utworzenia pierwszego okna życia w archidiecezji krakowskiej. Matki mogą w nim zostawić niemowlęta, których nie są w stanie wychować. W całej Polsce Caritas otworzył już 45 takich okien, uratowano 33 dzieci. Bronimy życia od jego naturalnego początku do naturalnego końca. Caritas w Polsce prowadzi dziewięć hospicjów stacjonarnych i 46 domowych.
Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich, którzy mogą pomóc, przekazując swój 1 procent dla Caritas Polska. Bądźmy współodpowiedzialni za każde życie: zarówno to najmniejsze, rozwijające się, jak i słabe, chore czy już gasnące. Każde jest godne, każde warte naszej uwagi i wsparcia.
Pamiętajmy o słowach Jana Pawła II z cytowanego listu o sensie chrześcijańskiego cierpienia: „Ewangelia jest zaprzeczeniem bierności wobec cierpienia".
ks. dr Marian Subocz
dyrektor Caritas Polska
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA