fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Kosmos. Rozmowa z astronautą na wyciągnięcie ręki

Będzie o tym w sobotę przekonywał dzieci i młodzież z Koła (Wielkopolska) i okolic dr Armand Budzianowski z Uniwersytetu Warszawskiego
- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, przelatuje kilka razy dziennie nad Wielkopolską i w sprzyjających warunkach można ją zobaczyć gołym okiem, a już przez lornetkę można dostrzec jej kształt i panele słoneczne - mówi dr Armand Budzianowski, który w najbliższą sobotę (26 marca) o godz. 11 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Kole będzie opowiadał o projekcie edukacyjnym ARISS.
W ramach ARISS uczniowie i młodzież z całego świata, dzięki współpracy z krótkofalowcami mogą nawiązać dwustronną łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). - Mogą zadać pytania i natychmiast usłyszeć od astronautów odpowiedzi - wyjaśnia dr Budzianowski.
Projekt ARISS jest realizowany przez Narodową Agencję Aeronautyki i Kosmosu (NASA), Federalną Agencję Kosmiczną - Roskosmos (RKA) z Rosji, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Narodowe Centrum Badania Kosmosu (CNES) z Francji, Japońską Agencję Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej (JAXA) oraz Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA). Przez 10 lat istnienia ISS przeprowadzono ponad 150 łączności radioamatorskich łączności ze szkołami z Europy, w tym cztery połączenia z Polski (ostatnie takie połączenie z ISS wykonali w ubiegły czwartek miłośnicy krótkofalarstwa z Płocka).
Wstęp na sobotni wykład w MDK w Kole jest wolny.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA