fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Nie ma darmowego przyuczania do pracy

Chcemy, aby przyszły pracownik przez miesiąc przychodził do firmy i przyuczał się do pracy. Zostałby zatrudniony po opanowaniu niezbędnej wiedzy i sprawdzeniu się na stanowisku. Czy firma prywatna może zawrzeć umowę o przeszkolenie przyszłego pracownika do wykonywania zawodu?
Niestety, takie praktyki są niezgodne z kodeksem pracy,  nie przewiduje on bowiem możliwości pracy za darmo. Pracownikowi zawsze przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną (art. 80 kodeksu pracy).
Nie może się zrzec prawa do niego ani przenieść go na inną osobę (art. 84 k.p.).
Jedne wyjście dla pracodawcy, który nie jest pewny, czy pracownik sprawdzi się na danym stanowisku pracy,to zatrudnienie go na podstawie krótkiej umowy o pracę na okres próbny.
Sytuacja, w której pracownik przyucza się do zawodu, nie otrzymując w związku z tym wynagrodzenia, stanowiłaby naruszenie prawa i groziła pracodawcy grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł (art. 282 k.p.).
Tylko wobec pracowników młodocianych istnieje możliwość ich przygotowania zawodowego przez  naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy.
Nawet wówczas jednak należy zawrzeć umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu. Są jeszcze bezpłatne praktyki absolwenckie, ale one dotyczą wyłącznie osób, które nie ukończyły 30 roku życia.
Autorka jest radcą prawnym, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy
 
Czytaj również:
 
Zobacz serwis:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA