fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Zostawią pieniądze w Niemczech i u nas

Warszawa jest najpopularniejszą stolicą wśród inwestorów w naszej części Europy
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Gdzie w Europie inwestorzy będą chcieli lokować kapitał w nieruchomości tym roku? W Europie Środkowo-Wschodniej i Niemczech
• Tak twierdzi 350 europejskich inwestorów, których o plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość pytali ankieterzy firmy doradczej CB Richard Ellis (CBRE). Z ich badań wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Niemczech – 32 proc. inwestorów planuje zakupy inwestycyjne w tym kraju. Natomiast 24 proc. inwestorów uważa Europę Środkowo-Wschodnią za najatrakcyjniejszy rynek w Europie.
• Niemcy pozostawiły w tyle takie kraje, jak Wielka Brytania czy Francja, stając się najszybciej rosnącym rynkiem inwestycyjnym w Europie. – To odzwierciedlenie wpływu silnej niemieckiej gospodarki na rynek nieruchomości — komentują analitycy CBRE.
• Co będę kupować inwestorzy? Patrząc na podział ich zainteresowania według sektorów, widać że nadal dominuje rynek powierzchni biurowych i handlowych. Ponad jedna trzecia ankietowanych (35 proc.) wskazała budynki biurowe jako główny obszar zainteresowania, jednak to obiekty handlowe o różnym profilu będą cieszyły się największą popularnością.
43 proc. ankietowanych planuje zakupy projektów handlowych, co oznacza prawie 10-proc. wzrost w porównaniu w ankietą z poprzedniego roku (34 proc. w 2010). Wśród wszystkich obiektów handlowych (centra, parki, outlety), najbardziej atrakcyjne okazują się być centra handlowe – 23 proc. inwestorów planuje zakupy w tym sektorze.
• Uwaga większości inwestorów skupia się na budynkach najlepszej jakości w najlepszych lokalizacjach. Ich podaż jest jednak ograniczona. – Dlatego przewidujemy, że w drugiej połowie roku inwestorzy zaczną się również interesować projektami niższej klasy, zlokalizowanymi w miastach regionalnych – przewiduje Patrick O'Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE.
• Zdaniem inwestorów największe bariery przy inwestycjach to brak swobodnego dostępu do finansowania, wzrost stóp procentowych oraz inflacja.
źródło: CB Richard Ellis „European Investor Intentions 2011 ViewPoint – Plany europejskich inwestorów 2011", raport oparty na elektronicznym badaniu ankietowym 350 wiodących inwestorów w Europie działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Ankietowani odpowiedzieli na sześć pytań dotyczących ich preferencji i planów inwestycyjnych na rok 2011.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA