fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

CIT-8: czynsz najmu auta w delegacji jest kosztem

www.sxc.hu
-  Nasi pracownicy w trakcie zagranicznych podróży służbowych często wynajmują samochody osobowe. Czy wydatki z tytułu czynszu najmu takich aut mogą zostać w całości zaliczone do kosztów podatkowych?
Odpowiada Renata Madej-Miazga doradca podatkowy, menedżer w zespole Tax Management & Accounting Services, biuro PwC w Krakowie:
Przepisy pozwalają na ujmowanie tych wydatków jako koszt podatkowy tylko do wysokości limitu wynikającego z tzw. kilometrówki.
Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania, na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Spółka, której pracownicy wypożyczają samochody, ma więc obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (potocznie nazywaną „kilometrówką") i w jej ramach rozliczać nie tylko wydatki na paliwo, ale także czynsz najmu. Art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT mówi bowiem o kosztach z tytułu używania samochodu. Z orzecznictwa wynika, że uważa się za nie również czynsz za wynajem pojazdu.
Zobacz:
Inne odpowiedzi na pytania czytelników z dyżuru na temat CIT-8:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA