fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od sprzedaży mieszkania po zmarłych rodzicach

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Mama zmarła 26 stycznia 2009 r., tata zmarł 4 stycznia 2011 r. Jestem jedynym spadkobiercą. Złożyłam wniosek do sądu. Czy po nabyciu praw własności do mieszkania rodziców będę mogła je sprzedać przed upływem 5 lat nie płacąc podatku?
Zgodnie z art. 924 i 925 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia. To oznacza, że nabycie spadku następuje automatycznie z momentem śmierci spadkodawcy.  Natomiast postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie, że spadkobierca ma prawo do tego spadku już od momentu jego otwarcia, czyli od śmierci spadkodawcy.
Zasadniczo przychód ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania będzie opodatkowany, jeżeli czytelniczka sprzeda je przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je odziedziczyła. Ponieważ rodzice czytelniczki zmarli w różnych latach, ten pięcioletni okres będzie się liczył  odrębnie do udziału nabytego po śmierci  mamy i odrębnie do udziału nabytego po śmierci taty.
Trzeba natomiast zwrócić uwagę, że okres ten biegnie dopiero od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (w tym wypadku śmierć rodzica).
Jeśli czytelniczka chciałaby sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od śmierci każdego z rodziców, to skorzysta ze zwolnienia tylko pod warunkiem, że uzyskane przychody wyda, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wszystkie dopuszczalne w tym zakresie cele mieszkaniowe są wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.
Czytaj więcej:
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA